Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикални фамилии”: Музикалната фамилия Бах – предшественици и наследници

БНР Новини

Корените на музикалната фамилия Бах са някъде в средата на XVI век – Файт Бах е първото, известно на историята име. И всички поколения са свързани, по един или друг начин, с музиката. Йохан Себастиан Бах е върхът – не само на собственото си родословие, но и на великата епоха на музикалния барок.
Историята обича легендите за скромния, трудолюбив Йохан Себастиан, който реди нота след нота за нуждите на църквата, за различни светски прояви, за величията, при които е на служба, за педагогически нужди... Бах, който си знае мястото в обществената йерархията, знае си цената като органист или капелмайстор, но не осъзнава стойността си като творец. Това едва ли е така. Защото да сътвориш над 1000 опуса (запазени), сред които величествено се извисяват пасионите. Високата меса, загадката на протестанта Бах, който твори върху католически текстове, Изкуството на фугата, Музикалното приношение, Голдберг вариации и много, много други шедьоври се иска изумително, несекващо вдъхновение и самочувствие за изключителност.
Ще звучи музика от двама от предшествениците на Бах – негов чичо и един братовчед, след тях – от великия Йохан Себастиан: израстването на музиката от началото на барока до неговите небесни висини. Ще прозвучат и фрагменти из опуси на двама от синовете му – Вилхелм Фридеман и Карл Филип Емануел. Тяхната музика, заедно с музиката на двамата по-млади братя, вече принадлежи на друга, „галантна“ епоха, за която музиката на Йохан Себастиан е отживелица...




20 юни


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03