Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

Васил Лозанов
Снимка: БНР

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо тях? Ако днес запиташ ChatGPT за мнение по един философски проблем и го приемеш, нищо не пречи утре да го попиташ за второ, трето и т.н. Увлечеш ли се в това, заминава си и възможността сам да оформяш своя вкус, да допускаш грешки и да се учиш от тях, да опитваш (нали оттам идва думата "есе") да се доказваш и да оформиш усещане за себе си, което не се опира на зависимостта ти от някого или от нещо. Страда и способността ти да избираш, а ще припомня Сартр: избирайки за теб самия, правиш избор и за цялото човечество. Потръпвам от мисълта за такова човечество, което не може само̀ да поеме отговорност за себе си."

Това е откъс от текста "Защо ChatGPТ ме безпокои", написан преди година от гимназиалния учител Васил Лозанов.

Как се променя ролята на учителя днес при заявената функция на училището да образова и възпитава, а и кой трябва да преформулира ролята му – хората, които "работят на терен", или "назначените проблеморазрешители"?

Във "Време за наука" разговаряме с Васил Лозанов, преподавател по философия и зам.-директор на Испанската гимназия.

Темата за образованието и тази за ИИ вървят паралелно, като, по думите на Лозанов, много от размишленията му, написани преди една година, са станали още по-актуални.

"Всеки, който си мисли, че изкуственият интелект не присъства в живота на учениците, е дотолкова в грешка, колкото и този, който си мисли, че ИИ е обсебил живота им. За съжаление все повече, започва да ни изглежда, че развитието е в посоката на обсебването", заявява Лозанов.  

Учителят не отрича, че ИИ има потенциал да бъде инструмент за подобряване на живота и на образованието, но подчертава, че той остава заплаха за онези, който ще се пуснат по "лесната пързалка на удоволствието".

Лозанов споделя резултатите от ученическо есе на тема ИИ. Докато някои размишления на подрастващите звучат наивно, други са по-скоро смущаващи по отношение на връзката между човешкото и технологичното.

Гостът говори за отчуждаването между ученици и учители – процес, който се засилва под влиянието на ИИ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15