Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните тайнства на Еньовден

БНР Новини
Магдалена Александрова, Румен Леонидов и Тигрила Гардения (отляво надясно) в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Всичко ли е изговорено за магията на този нощен ден, зараждащ се и умиращ в нощта на умиращото и възраждащото се слънце, когато небето слиза да нацелува земята, звездите влизат голи в изворите да се окъпят и пременят, когато от лунните им пръски светулките си взимат огънче и почват да го сеят над възбудените за сок женски стръкове, а мъжките им травки се правят на заспали.
Как се стига до извержението и зачатието на лечебната тайна, на никой не е дадено да знае. Дори и на моя любимец Йоан Кръстител, който е роден на Еньовден, в най-късата нощ след най-дългия ден на годината, дори и на Предтечата на бъдещите предупредители и местни месии, не е било продумано да знае, че ще бъде измолен да се появи, и за вдъхне дух на боледуващите за сила треви  и да ги превърне в билки за цял живот. Но и всяка година по това време да идва, за да ги помилва, и то между потайната доба и извечния изгрев. И те го срещат с магическите молитвите на чер трън и еньовче, на вратичка и комуника, на иглика и маточина… Така и новороденото самотно стръкче се превръща в биле за беля и в биле за болка…
Всички женски треви в тази нощ леят ритуални сълзици и поглъщат с телата си млечния сок на слънцестоенето, започва надпяването между божур и седефче, иглика и невен, босилек и ружа, започват да се любят бял здравец с омайниче и любиче с лепка.
Затова в народните песни се пее:
Добро льо, магьоснице ле,
Че как ни Добро магьоса
Да си от поле додохме
Да си стадото оставим?
Иване, либе, Иване,
Ази ви либе не мамя,
А те ви, либе, мамиха
Моите билки хубави
Омана и въртигата.
Въртига да ви завърти,
Омана да ви омае.


И ако змей залюби мома, или самодива - ерген, пак с влюбени треви го лекуват. Затова още преди появата на Предтечата, обявил прииждането на Христа, народът ни е вярвал, че змеят може всичко да запали, но не и колата със сеното, защото в нея има билки всякакви.

В студиото гостуват Магдалена Александрова, която разказа за последните открития за света на Цветомузиката, както и американката Тигрила Гардения, която идва у нас специално за Еньов ден, за да изнесе лекция за общуването ни с цветята, запознае с резултатите от дългогодишната изследователска дейност за музикалния свят на растенията. Тя ни разказа и демонстрира част от начините как се влиза в диалог с растенията - чрез изкуство и музика, чрез сънуване, чрез общуване на близки и далечни разстояния. Слушателите научиха няколко техники, с които да навлязат в дълбока връзка с растенията чрез 5-те си сетива.
В разговора се включиха още проф. Албена Георгиева и писателят лечител Емил Елмазов.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05