Всичко ли е изговорено за магията на този нощен ден, зараждащ се и умиращ в нощта на умиращото и възраждащото се слънце, когато небето слиза да нацелува земята, звездите влизат голи в изворите да се окъпят и пременят, когато от лунните им пръски светулките си взимат огънче и почват да го сеят над възбудените за сок женски стръкове, а мъжките им травки се правят на заспали.
Как се стига до извержението и зачатието на лечебната тайна, на никой не е дадено да знае. Дори и на моя любимец Йоан Кръстител, който е роден на Еньовден, в най-късата нощ след най-дългия ден на годината, дори и на Предтечата на бъдещите предупредители и местни месии, не е било продумано да знае, че ще бъде измолен да се появи, и за вдъхне дух на боледуващите за сила треви и да ги превърне в билки за цял живот. Но и всяка година по това време да идва, за да ги помилва, и то между потайната доба и извечния изгрев. И те го срещат с магическите молитвите на чер трън и еньовче, на вратичка и комуника, на иглика и маточина… Така и новороденото самотно стръкче се превръща в биле за беля и в биле за болка…
Всички женски треви в тази нощ леят ритуални сълзици и поглъщат с телата си млечния сок на слънцестоенето, започва надпяването между божур и седефче, иглика и невен, босилек и ружа, започват да се любят бял здравец с омайниче и любиче с лепка.
Затова в народните песни се пее:
Добро льо, магьоснице ле,
Че как ни Добро магьоса
Да си от поле додохме
Да си стадото оставим?
Иване, либе, Иване,
Ази ви либе не мамя,
А те ви, либе, мамиха
Моите билки хубави
Омана и въртигата.
Въртига да ви завърти,
Омана да ви омае.
И ако змей залюби мома, или самодива - ерген, пак с влюбени треви го лекуват. Затова още преди появата на Предтечата, обявил прииждането на Христа, народът ни е вярвал, че змеят може всичко да запали, но не и колата със сеното, защото в нея има билки всякакви.
В студиото гостуват Магдалена Александрова, която разказа за последните открития за света на Цветомузиката, както и американката Тигрила Гардения, която идва у нас специално за Еньов ден, за да изнесе лекция за общуването ни с цветята, запознае с резултатите от дългогодишната изследователска дейност за музикалния свят на растенията. Тя ни разказа и демонстрира част от начините как се влиза в диалог с растенията - чрез изкуство и музика, чрез сънуване, чрез общуване на близки и далечни разстояния. Слушателите научиха няколко техники, с които да навлязат в дълбока връзка с растенията чрез 5-те си сетива.
В разговора се включиха още проф. Албена Георгиева и писателят лечител Емил Елмазов.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg