Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията Великобритания – ЕС според Лисабонския договор

Снимка: БГНЕС

Член 50 от Лисабонския договор постановява, че Великобритания първо трябва да уведоми Европейския съвет – тоест правителствата на ЕС, за решението си да се оттегли от юридическите споразумения, които я обвързват като член на Съюза.

След това Европейската комисия ще внесе предложение до лидерите на Съюза за процедурата и условията, при които ще се водят преговорите с британското правителство. Те трябва да го одобрят. Ще се назначи екип, най-вероятно от Еврокомисията, който ще преговаря от името на 27-те държави - членки, а самите преговори трябва да продължат най-много 2 години.

Независимо дали те ще доведат до подробно споразумение по условията на раздялата, или не, то след този срок правото на ЕС престава да важи за Великобритания, освен ако лидерите не решат да удължат срока на преговорите.

През цялото време на преговорите европейските закони ще продължат да действат в Обединеното кралство. Британското правителство ще продължи да участва в заседанията и решенията на ЕС по всички текущи въпроси, с изключение на обсъжданията между другите 27 правителства за британското излизане от Съюза.

Евентуално споразумение за детайлите по напускането трябва да се гласуват с квалифицирано мнозинство от правителствата и да се одобрят от Европейския парламент.

Освен това може да се реши, че отделни раздели в споразумението ще трябва да бъдат ратифицирани от националните парламенти, включително от българското Народно събрание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.