Историческият музей в Габрово представя в изложба греховното облекло на габровката през Възрожденския период и характерните за региона накити и мотиви. Колекцията, в която е показан женският накит за глава - сокай, ще е на разположение на посетителите през целия юли.
В началото на 19 век официално било забранено на жените да носят сокай. Църквата преследвала разкошните облекла и накити като греховни, но въпреки това до началото на 20 век в някои закътани предпланински селца, сукайното забраждане продължава да се среща. Характерният накит, част от традиционната женска носия в Габровско, Търновско, Ловешко, както и в Македония се състоял от много елементи и цената му достигала 800 гроша. А тези със сребърни или позлатени кръжила стрували още по-скъпо. Сокаят, който красял главите на омъжените жени бил всекидневен задължителен накит, въпреки тежестта му. Смятало се, че скрива младата невеста от уроки и зли очи. Сукайното забраждане посетителите на музея могат да видят през целия месец юли в изложбата "Накити през вековете", в която е представена и колекция от чапрази, известни още с името пафти.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg