Наименованието му е от името Тодорка, с което доби популярност намереният при проучванията добре запазен скелет на най-древната дама, откривана по нашите земи. Нефритеният амулет, стилизирано пресъздаващ образа на раждаща жена, е емблема и запазен знак на фестивала. Основният поминък на древните земеделци – да отглеждат, преработват и съхраняват лимец, за което свидетелстват проучванията, е център на демонстрациите по експериментална археология.
Георги Врабчев от сдружение "Темп арт“, съорганизатор на форума разказа:
Ще има включени различни демонстрации в областите керамика, накити, реконструкция на жътва на лимец и ритуално месене на хляб. Гостите на фестивала ще могат да изработят монети със своите ръце, ще могат да отпият истинска медовина, ще могат да се включат в археологиоческите училища, които са нещо като запазена марка на нашия фестивал. Фестивалът е денонощен като събитие. Вечер ще има интересни музикални програми на различни участници от Враца и областта. Научните сесии и кръглите маси също са отворени за слушатели и зрители.
Фестивалът продължава до неделя.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ива Антонова.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg