Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без Георги Бадев една година по-късно

| обновено на 26.07.16 в 14:59 БНР Новини
Георги Бадев – след една от концертните му изяви в град Пловдив
Снимка: личен архив на Пепа Шандуркова



Такъв цигулар се ражда веднъж на 100 години, а може би и на повече – това бяха думите на Стойка Миланова, една от звездите в цигулковия ни небосклон, малко след вестта за смъртта на Георги Бадев на 30 юли 2015 г. Близките и колегите най-лесно и бързо осъзнават загубата, тя отеква на различни нива в тях и пулсира дълго според качеството на връзката. За другите, които познавахме или мислихме, че познаваме изкуството и величината на цигуларя Георги Бадев започва новият му живот в нас, задължителното сякаш преоткриване на екстраординерните му качества на цигулар, на неговата цялостност като музикант и артист.
Внушителната дълбочина, точността на всеки щрих, прецизно следване на авторския замисъл, без това ни най-малко да пречи на личния, неговия, Бадевски почерк. С него така естествено и свободно, без никакви преднамерени цигулкови трикове и ефекти разбирате вълнението, чувствата, състоянието, мисълта, „тези късчета живот“, които изграждат произведението. Нищо, че сте го слушали много пъти в различни (и великолепни) интерпретации. Няма да чуете нищо пределно познато и нищо, което е измислено и цели да ви грабне и да ви зашемети. По-скоро ще усетите, че един Голям майстор разговаря с друг Голям майстор, на език, който е техен, общ. Композиторът и неговият изпълнител, който умее да превърне струнния инструмент на който свири, в част от Свещеното пространство на сърцето и да прекара звукът му през разтопеното му злато.
„Извънредно много обеднях, ние всички обедняхме“, това бе първата емоционална реакция на цигуларя Минчо Минчев след загубата на Георги Бадев. Нека година по-късно си кажем, ние бяхме съвременници с този толкова надарен, превъзходен музикант от световна величина и продължаваме да се радваме на богатството, което той ни остави, можем да бъдем отново и отново с красотата на духа на Георги Бадев, има от нея във всеки негов запис.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50