Прага е Думата на деня, поводът: на 20 август 1968 година, армиите на държавите от Варшавския договор (с изключение на Румъния) окупират Чехословакия и слагат край на Пражката пролет и на идеята за „социализъм с човешко лице“. Танкове пълзят из улиците на града на Бялата кула и на Далиборовата кула, на Вишехрад и Йозефов, на Свети Вит и Кралските градини, на Старе Место и Храдчани, градът, който е бил два пъти столица на една империя и перла в короната на друга.
Припомняме великите чада на Прага: Кафка, Ярослав Хашек, Райнер Мария Рилке, Бохумил Храбъл, Алфонс Муха, Антонин Дворжак, Иржи Менцел…
С Роберт Леви – поет, филолог, културолог, антрополог, музикант и… хипар, говорим за това толерантно ли е обществото ни и има ли общо случващото се с прогонените от земите си мигранти, както и сатанизирането им, с историята на евреите.
В Бележки върху календара продължаваме „съветската“ линия с убийството на Лев Троцки – приятел на големия мексикански художник Диего Ривера и любовник на съпругата му, гениалната Фрида Кало, с августовския пуч от 1991 година и независимостта на Естония. Шегуваме се приятелски с рожденика Андрей Кончаловски, а и музиката е като за парти: „Смашинг Пъмпкинс“, „Дъ Хаусмартинс“, Стинг и, естествено, Дворжак.
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg