Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години от рождението на Ханс Вернер Хенце

Вторник, 2 август, от 19.30 часа

Ханс Вернер Хенце
Снимка: личен архив
Той е сред щастливците, които успяват да живеят, при това добре, само от творчеството си. Дължи го на издателя си от „Шот“, който му предлага достатъчно добри авторски отчисления, за да твори безгрижно. За практиката на 20-то столетие е доста плодовит. В творчеството си преминава бурно през различни стилове и влияния: сериализъм, атонализъм, неокласицизъм, италианска музика, арабска музика, джаз, попмузика, традиционните немски композиторски школи...
Известно време  е под влияние и на Стравински, по-точно – на „Пролетно тайнство“.  Творчеството му е разнообразно, твори в различни жанрове, изпитва особен пиетет към сценичните – опера, балет, водевил. В предаването ще звучат фрагменти от водевила му „Ла Кубана или Живот за изкуството“.  Хенце е бил винаги политически ангажиран, изповядващ леви идеи. Посвещава опуси дори на Хо ши Мин и Че Гевара.
През 1953 година се премества в Италия – това е реакцията му срещи хомофобията и цялостния политически климат в родната му Германия. В Италия пише сценична музика по текстове на Карло Гоци, Вилхелм Хауф, балет по либрето на Лукино Висконти. Посещение в Гърция му дава стимул да напише крупната си вокално-иструментална Камерна музика по химна на Хьолдерлин „В прекрасната синева“. Посвещава я на Бритън, първото изпълнение е на Питър Пиърс. Части от творбата ще звучат в предаването.
В предаването ще чуете клавирни пиеси на Ханс Вернер Хенце, сред които фрагменти от цикъла за млади пианисти върху детската му опера „Поличино“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50