Съгласно Закона за горите всяка регионална дирекция по горите има ежегодни областни планове за превантивни мерки срещу пожарите, прегледани от комисия, която включва специалисти от Изпълнителната агенция по горите и от службите за противопожарна безопасност.
Инженер Тони Кръстев, директор на Изпълнителната агенция по горите, изтъкна, че тази година благодарение на финансовата възможност на държавните предприятия бяха закупени противопожарни автомобили за горските стопанства, за да извършват превантивен обход. Това са автомобили с висока проходимост, те са основно за първия удар срещу пожарите. Обслужват ги служители, които са добре обучени за работа в условия на пожар. Затова горските стопанства вече по-активно могат да участват при гасенето на пожарите.
Инженер Кръстев се спря и на конкретни ситуации по места, на пожари, възникнали по невнимание или, както се предполага, причинени умишлено. От началото на годината има съставени едва три акта за горски пожари. Причинителите обикновено са неизвестни. По-голямата част от пожарите започват в земеделски територии. Радостното е, че в сравнение с миналата година площта на върховите пожари е силно намалена – има опожаряване, но няма унищожена гора. Причините са много. Има техника, има обучен персонал с бърза реакция, има горски пътища, които улесняват достъпа до засегнатите участъци. От 2011 година, от влизането на новия Закон за горите и създаването на фонд „Инвестиции“, за горски пътища са осигурени толкова средства, колкото са били отделяни през предходните двайсет години общо – подчерта директорът на Изпълнителната агенция по горите инженер Тони Кръстев. Това е много голям ресурс, осигурен от държавните горски предприятия. Изграждането на 1 километър стабилизиран горски път със съответните съоръжения струва близо един милион лева. Не бива да се забравят и разходите за персонала – хората, които са на 24-часово дежурство в битка с огнената стихия. Поддържането на висока степен на готовност за гасене на възникнали пожари е много скъпа дейност. Затова инженер Кръстев призова отново да бъдем внимателни при боравенето с огън и при опасност да търсим телефон 112.
Другият въпрос, на който се спря предаването „Изгрев“, е превозването на дървесината с електронни билети. От първи юли тази година влезе в сила изискването за превозване на дървесина само с електронни билети. „Изпълнителната агенция по горите два месеца преди това провеждаше обучение за новата система – отбеляза директорът, инженер Кръстев. В началото имаше притеснения за въвеждането на билетите от частнопрактикуващите лесовъди, но те много бързо се ориентираха в новата обстановка. От началото досега те са издали около 25 000 превозни билета. Не се наблюдават някакви проблеми. Но трябва да се знае, че електронните превозни билети са част от една обща система за контрол върху дейността в горите. Първо бяха позволителните за сеч. На електронната страница на Изпълнителната агенция по горите всеки гражданин може да провери в даден район или землище какви позволителни са издадени, на кого и за кой имот. С електронните превозни билети ние създадохме още една възможност за контрол – по номера на автомобила, натоварен с дървесина, гражданите могат да направят проверка дали превозът е редовен – казва инженер Тони Кръстев. Най-голямата болка за служителите в горите е, че значителна част от нарушителите не получават съответните наказания. Материалното им състояние не позволява да бъдат глобени, те извършват маломерни кражби, но многократно, през цялото денонощие, като по този начин причиняват огромни щети. В заключение инженер Тони Кръстев подчерта, че контролният орган в горите винаги разчита на помощта на гражданите и ги приканва при нередности да се обаждат на горския телефон 112. А Изпълнителната агенция по горите ще се стреми да намалява нарушенията в горите.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg