Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наистина ли дроздът се обади?

БНР Новини

Тази събота в рубриката ни „Третото ухо” ви предлагаме премиерното повторение на пиесата „Щом дроздът се обади”. Тя е част от сборника „Зли пиеси” от Херберт Бергер. За Хербет Бергер се знае малко. Отишъл си е рано от този свят. Преводачът му Венцеслав Константинов ми разказа, че е пил прекрасно вино в имението му в Австрия и че Херберт Бергер е бил много талантлив, светъл и забавен човек. Въпреки това е написал зли пиеси. Вероятно защото тъкмо светлият човек има допълнителни антени, с които улавя тревожните сигнали, които злото безсмислие излъчва и с които руши основите на всемира.

Ованес Торосян избра и постави „Щом дроздът се обади” в Радиотеатъра. Той смята, че пиесата разказва за безумието на човека, което няма граници и време. И това винаги е смешно. И винаги - трагично. Отнесена към младата му възраст, Ованес има завидна творческа биография. Българското кино сякаш дълго търсеше лицето му и откакто го откри, не може да му се насити. Той е добре познат не само на българския зрител. Снима в чужди продукции, пътува по фестивали, печели награди. Изненадата е и с колко много други неща се занимава: участва в театрални спектакли, пише пиеси, композира музика, режисьор е. Изглежда, че не си губи времето със суетата на света и рано е разбрал, че начинът да противостои на опустошаването му е да създава и твори. 

И така, дроздът е вид прелетна птица с пъстра перушина. Дори дълго да не ни е навестявал, ето че идва миг, когато се обажда. Дроздът на Херберт Бергер е провокатор. Пита дали можем да назовем собствените си проблеми и дали наистина живеем или просто пропиляваме дните си. Дроздът пита, ние отговаряме.

Превод: Венцеслав Константинов.
Участват артистите: Кристина Янева и Тодор Близнаков.
Музика и постановка: Ованес Торосян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26