Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата проучва места за съоръжения за разграждане на отпадъци в среда без кислород

Държавата ще проучва къде в България може да бъдат изградени съоръжения за разграждане на отпадъци в среда без кислород. В същото време кметове на общини, в които има депа за отпадъци, се опасяват, че не могат да покрият изискванията за изграждане на новите инсталации. Такъв е примерът от Ямбол.

15 000 тона биоразградими отпадъци годишно трябва да събират петте общини, които в момента изнасят сметта на регионалното депо. Тепърва ще бъдат направени проучвания на количествата на морфологичния състав на отпадъците. Кметът на община Тунджа Георги Георгиев е скептичен за бъдещето на проекта:

Всичко звучи много добре, хубаво е да има такава инсталация. Първо и най-сериозно условие е дали ще можем да съберем тези 15 000 тона в годишен порядък. Това е вече голямата въпросителна пред реализацията на подобен проект.

В момента в страната действат три такива инсталации - една в София и две частни в Ямбол:

След като в една София не могат да се съберат количествата на подобни видове отпадъци, че да бъдат преработени по този метод, имам изключителните съмнения, че това може да се случи тук при нас, каза той.

На регионалното депо, освен Ямбол и Тунджа, депонират сметта си  и общините Сливен, Стралджа и Нова Загора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.