В България такова учебно заведение съществува едва от няколко години. Центърът за демократично учене се появява като опит на група родители да създадат едно различно училище за своите деца. Място, където никой не ги кара да учат насила, където преподавателят е ментор, който подкрепя детето в търсенето на собствените му интереси. Средата е предразполагаща към поемане на рискове и научаване чрез преживяното, а поемането на отговорност за взетите решения е ежедневие за децата.
Един от родителите и член на съвета за развитие в центъра е Деница Илчева. Тя описва демократичното образование като система, която развива и разкрива индивидуалността на всяко дете без да му бъде налагана насилствена дисциплина. Според нея всеки човек притежава естествен стремеж да учи и да се развива.
Може би такова ще е всяко училище на бъдещето. За сега обаче, докато образователната ни система търси верните пътища на промяната - педагози и родители се събират в малки извънкласни общности и се опитват да създават свои правила и да използват свободата на избор като изконно право на човека във всяка възраст.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg