Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рачов откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi Estremi.
Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови атмосферата и спомените на многобройни пътувания и сюрреалистични пейзажи. От друга страна, изкуството на Илиян Рачов е вдъхновено от големите ренесансови и барокови майстори.
Художничката Цветелина Русалиева живее и работи в София. Израства в Русе, в артистичната среда на семейство художници, потомци на старата българска фамилия Русалиеви от Бургас. Учи моден дизайн в Русе със специалност "Моделиране и конструиране на облекло", а по-късно интериорен дизайн в София. Осъществила е самостоятелни изложби в София, Берлин, Саарбрюкен, Ню Йорк и общи експозиции в Палермо, Женева и Рим.
Тя има своето индивидуално място сред съвременните български художници. Нейната философия изразява безпределна освободеност на човешкото въображение, а пластичните художествени форми преодоляват пространство и време. Носител е на наградата "Най-добър млад дизайнер" на Форум Българска мода през 1997 г. През 2015 г. участва в престижното Architectural Digest Home Show в Ню Йорк и Маями. През 2022 г. създава първото по рода си артпространство за художествено творчество, което съчетава мода и рисуване – Design & Wine по идея на дъщеря си Християна.
Цветелина Русалиева е основател и художествен директор на Галерията за модерно изкуство София, и на Българската галерия за съвременно и световно изкуство в Рим – Galleria della Luce di Roma. Организатор е на много изложби на български автори в чужбина, както и на мащабни акции с благотворителна цел.
Илиян Рачов живее и твори в Италия от 30 години. Създава фрески, портрети, религиозни и митологични картини и работи за известен бранд в света на модата.
Димитрина Кюркчиева разговаря с двамата художници в "Артефир".
Снимка – личен архив на Цветелина Русалиева
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg