Доминиращо в изказванията в официалната част на форума беше, че в този четвърт век институцията Конституционен съд се е наложила като гарант за опазване правата и свободите на гражданите. По думите на настоящия председател на съда, бившият главен прокурор Борис Велчев, е добре до съда да достигат повече дела. Затова той призова субектите с право да сезират върховния съдебен орган да бъдат по-активни. Похвали промените в основния закон, които допускаха жалби до съда да могат да пращат омбудсманът и Висшия адвокатски съвет. На въпрос нуждае ли се конституцията от още промени, Велчев отговори с уговорката, да:
Най-малко конституционните съдии, които са призвани да пазят конституцията, трябва да апелират за нейната промяна. Да, нуждае се, например в частта за пряката конституционна жалба. Наличието на пряка конституционна жалба ще направи КС по-близък до хората. В много държави е така. Всеки гражданин може да се обърне директно към КС, разбира се, след като са изчерпани всички други средства за вътрешноправна защита.
В подкрепа на индивидуалната конституционна жалба се изказа и председателят на Венецианската комисия, който е гост на форума. Надежда, че в тази посока ще е следващата промяна на Конституцията, изрази и правосъдният министър Екатерина Захариева. На очакването на Борис Велчев, че на 25-ият си рожден ден съдът ще има своя сграда, Захариева отговори, че ще лобира за това пред Бойко Борисов.
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg