Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

7
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела".

Изложбата проследява познатите и непознати контакти във времето между Шмиргела и хората, оставили следа в ателието му. Във фокуса на експозицията са произведенията, грижливо пазени дълги години в неговото ателие, които ни позволяват да надникнем в интимния свят на твореца.

В многообразната колекция на художника присъстват произведения, с чиито автори скулпторът е бил в близки отношения: Александър Жендов, Стоян Венев, Георги Попов-Джон, Александър Стаменов, Светлин Русев и др. Някои от тези връзки претърпяват метаморфози и често е трудно да бъдат проследени в цялост. Други, които определено се отличават, имат дълга история, като тази с кубинския художник Кармело Гонсалес, който гостува в ателието на Шмиргела. С други творци е трудно да предположим дали са се познавали, като Георг Грос, Андре Месон, Ева Шулце-Кнабе и др. В едно свое интервю от 1991 г. Николай Шмиргела заявява: "Животът ми бе пълен с приятели по професия и по убеждение. Представете си с какви хора съм се виждал през годините".

Сбирката има еклектичен характер. Tя съдържа в себе си много повече от творби, попаднали по незнайни пътища у Шмиргела. По-скоро става дума за една лична колекция, която свидетелства за пристрастия, симпатии, вдъхновение, приятелство, но вероятно и неразказани истории за лични отношения между редица талантливи художници.

Изложбата в СГХГ ще продължи до 6 април. Куратор е Неда Живкова. Чуйте разговор в "Артефир” на Димитрина Кюркчиева с нея.

Снимки - СГХГ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

обновено на 08.07.25 в 13:50

Орлин Дворянов: Трябва повече смелост в изкуството

Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..

обновено на 01.07.25 в 16:22

Бузлуджа – пет години фестивал, десет години кауза

За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..

публикувано на 01.07.25 в 15:59

250 години Джейн Остин

"Джейн Остин у дома" е документална биография на писателката, която проследява ежедневието ѝ, изследва оцелелите писма, спомените на близките ѝ и обрисува цялостна картина на Джорджианската епоха. Новото издание на книгата се появява, за да отбележи 250 години от рождението на Джейн Остин. Тя е дело на британската историчка Луси Уорсли. "Темата..

публикувано на 01.07.25 в 15:45
Велин Манов, Диана Драганова-Щир и Деница Тодорова (от ляво надясно)

Деница Тодорова с "Метафора на паметта"

"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от наследството на художничката Вера Недкова към съвременни авторки от различни поколения. Началото е през 2019 година с проф. Ана Бояджиева, която показва текстилни пластики. През годините се представят..

публикувано на 01.07.25 в 15:30