Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три моноспектакъла, избрани от съвременната българска драматургия, в Запазена марка "Радиотеатър"

БНР Новини

Тази седмица в Запазена марка „Радиотеатър“ ще звучат имената на Маргарит Минков, Константин Павлов, Цветан Марангозов, Боян Папазов, Виктор Пасков и Петър Маринков. Дадохме приоритет на моноспектакъла. Трудна форма, която изисква драматургично, актьорско и режисьорско майсторство. Много театрали се боят от нея и избягват да се хвърлят в дълбоките води на смелостта да застанеш сам на сцената. Още по-сложно е в Радиотеатъра, където няма дори самотна фигура, а има глас и изкуството на владееш гласа така, че да изразяваш авторските тонове, полутонове, цветове, настроения, смисъл и послания. В три от петте среднощни излъчвания ще слушате актьорските гласовете на Наум Шопов, Стоян Алексиев и Анелия Шишкова. Отдаваме почит и на прекрасния Румен Цонев, който е композитор на една от пиесите.
Започваме с „Втора сряда“, последната пиеса на Маргарит Минков, написана през 1997 година, малко преди смъртта му. По ирония на съдбата и като потвърждение на изострената интуиция на твореца, Маргарит Минков наистина напусна този свят само на 50 години, малко след завършването на „Втора сряда“, именно във вторник срещу сряда. Негови са думите, изречени преди повече от 20 години: „Духовното обединение трябва да бъде извършено от интелигенцията върху прости и същевременно велики житейски истини“. И още: „Продължавам да се надявам, че нещата в тази страна най-сетне ще се избистрят. И човекът тук ще се чувства като човек, а не като случайно породила се материя. Изгубихме много през последните години и можем да го поправим само ако си протегнем ръка“.
И така:

понеделник, 14 ноември
„Втора сряда“ от Маргарит Минков. Моноспектакъл във великолепното изпълнение на Наум Шопов. Записът е от 1998 година. Режисьор – Илия Атанасов.

вторник, 15 ноември
„Древна трагедия“ от Константин Павлов. Постановката е от 2000 година с режисьор Христо Симеонов. Участват: Константин Коцев, Атанас Атанасов, Кръстю Лафазанов, Валентин Ганев, Ивайло Герасков, Йоана Буковска, Йосиф Шамли, Иван Радоев, Арсения Стойчева и Велислава Стоянова.

сряда, 16 ноември
„Гъбата или обратното на обратното“ – радиовариант по пиеса на Цветан Марангозов. Постановката е от 1998 година. Моноспектакъл, изпълнен от Стоян Алексиев. Участва и Павлина Йорова с изпълнение на виолончело. Композитор – Румен Цонев.

четвъртък, 17 ноември
„Надежда сляпата“ от Боян Папазов. Моноспектакъл в изпълнение на Анелия Шишкова. Композитор – Михаил Шошков. Режисьор – Маргарита Благиева.

петък, 18 ноември
„Изменници в нощта“ – радиопиеса от Виктор Пасков и Петър Маринков. Това излъчване е премиерно повторение. Премиерата се състоя през юни тази година. Първоначално „Изменници в нощта“ се появява като сценарий и извървява дълъг път до студиото на БНР, където се превърна в радиопиеса под режисьорската палка на Владлен Александров. Участват артистите: Стефан Мавродиев, Веселин Мезеклиев, Росица Александрова, Иван Петрушинов, Мая Бабурска, Пламен Сираков, Пламен Пеев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26