ЕС позволи на 5 държави в Шенген да продължат проверките за нелегални мигранти по вътрешните си сухопътни граници до февруари догодина. Окончателното решение беше прието от правителствата на държавите-членки след предложение на Еврокомисията. Въпреки, че т.нар. Балкански път от Гърция през Македония и Сърбия към Западна Европа месеци наред вече е затворен и потокът от нелегално пресичащи границите секна, Брюксел реши, че все още има риск за по-богатите държави, които са крайна дестинация на мигрантите. Това са Германия, Австрия, Дания, Швеция и Норвегия. Според правилата за свободно движение на хора в Шенгенското пространство, техните полицаи нямат право да спират за проверка пътуващите по вътрешните си граници освен при изключителни обстоятелства. Според Еврокомисията такива все още са налице, затова нейното предложение днес беше одобрено от представителите на правителствата и влиза в сила от утре. Въпреки че все още ситуацията в Шенген не се е нормализирала напълно, има подобрение, каза в изявление вътрешният министър Роберт Калиняк от Словашкото ротационно председателство. Затова удължението на мерките е само с 3 месеца, като се предвижда по-често докладване на държавите относно техните задължения.
Проверките няма да са масови и ще се извършват само при крайна необходимост. Те ще бъдат на австрийско-унгарската и австрийско-словенската сухопътна граница, по тази между Австрия и Германия; по фериботните линии между Дания и Германия и тези до Норвегия; на шведските пристанища и на Моста над Йоресунд, съединяващ датската столица Копенхаген със шведския град Малмьо.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg