В неделната вечер ще ви представим един от корифеите в руската клавирна школа – големият музикант и педагог Дмитрий Башкиров. На 1 ноември се навършиха 85 години от неговото рождение! Въпреки дългогодишната си концертна дейност, той е по-известен в ролята си на преподавател, отколкото на пианист със световна кариера. Още ненавършил и 30 години, Дмитрий Башкиров наследява класа по пиано на своя професор от Московската консерватория Александър Голденвейзер. „Той вече беше много стар, когато се запознах с него, почти на 80. След като приключих с образованието си, започнах да свиря по концерти, а през това време той ме нае като негов асистент. Това беше неочаквано за всички. Бях напълно неизвестен тогава, но очевидно Голденвейзер бе чул нещо в моето свирене, което го е впечатлило. Набързо станах негов помощник и след смъртта му наследих целия му клас. Тогава всички казваха: "Старият Голденвейзер се нуждае от свежа кръв!"
Ето как сред стените на Московската консерватория се ражда един от най-обичаните, най-търсените и най-известните клавирни педагози на нашето съвремие. Редица негови ученици получават международно признание: Аркадий Володос, Николай Демиденко, Дмитрий Алексеев, Елена Башкирова, Пламена Мангова и младата българска надежда Виктория Василенко.
Музикалната ни вечер обаче няма да бъде посветена на педагога, а на пианиста Дмитрий Башкиров, който приключи окончателно своята изпълнителска кариера едва преди 5 години, в навечерието на 80-я си юбилей. Ще прозвучат любопитни и ремастерирани записи на великолепния пианист: Родион Шчедрин – Токата, Сергей Прокофиев – Соната за пиано №8, Волфганг Амадеус Моцарт – Концерт за пиано и оркестър № 24 и много други.
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg