На 5 декември от 11 часа в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде открита изложба на географски карти на Антарктида. Такава изложба се прави за първи път у нас. Тя е част от инициативите на Международната година на картата 2015-2016, на деня на картата – 30 ноември, както и на Международния ден на Антарктида - 1 декември.
Гергана Лаптева, завеждащ отдел „Култура“ на Българския антарктически институт и координатор на програмата ЕКОАНТАР и проекта „Тера аустралис инкогнита“ и участник в 7 антарктически експедиции разказва за предстоящата изложба, осъществена по проекта ТERRA AUSTRALIS INCOGNITA (Непознатата Южна земя) на програмата ЕКОАНТАР на Българския антарктически институт. Този проект събира и прави достъпни всички известни в света географски карти, изобразяващи Антарктида; карти, включващи топографски, геоложки, сателитни изображения, карти на ледената и подледена повърхност на континента, както и карти на различните изследователски бази. Специално внимание в изложбата заемат българските карти на проф. Любомир Иванов на о-в Ливингстън, Южношетландските острови, където се намира Българската антарктическа база, ще бъде показана и най-новата цифрова едромащабна топографска карта в района на базата ни, съставена по време на миналогодишната 24-та Българска антарктическа експедиция от екипи на Военно-географската служба на Министерство на отбраната и на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Картите са придружени с богати обяснителни текстове и данни за техните автори, период на изследване, принос и интересни факти. След представянето им пред обществеността картите и текстовете ще бъдат събрани в своеобразен атлас на Антарктида. Така всеки, който има желание ще може да проследи интересната история на континента и да помисли дали с нещо може да допринесе не само за неговото, а и за бъдещето на цялата планета.
Изложбата ще остане в централното фоайе на Ректората на Софийския университет в продължение на една седмица.
Снимки в галерията: Български антарктически институт
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg