Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама от Алеята на славата на БНР

Снимка: архив

Днес и най-заклетите новинари и журналисти с многогодишен стаж, които са свикнали с актуалния стрес, ежедневието на еженощието и всичко, което определя живота като почти стопроцентова част от Радиото с голяма буква, могат да се развълнуват. 82 са свещичките на тортата на Българското национално радио, а изначален кръстник и покровител по съдбовни и други пътища в исторически план на медията се явява цар Борис Трети.
Дълъг е пътят от неговия подпис под „обществения договор” за Радиото и днешното му лице. Дълъг и интересен. Потресаващо музеен на моменти, твърде синхроничен със света и България, някак неусетно обществен.
Днес, Българското национално радио преживява поредната криза с поредните герои в нея. И ако накратко и с усмивка можем да я наречем „Кризата на авторското право”, то в дълбочина виждаме, че следите и нещата остават. Винаги. Безпрекословно. И някак съдбовно.
Пред микрофона на сутрешния ранен ефир на програма „Христо Ботев” застават номинираните за награда „Сирак Скитник” в две различни категории: новинарят и водещ на „Събота 150” Георги Марков и легендата в музикалната линия Тома Спространов. Предлагам им символичен двубой с намигване, в който силата на създаденото застава с професионализма на всеки един, оставил името си в Алеята на славата на Българското национално радио. Тя няма буквален физически аналог в действителността, в която живеем. Някои могат да я нарекат Невидима, но ... Това е магията на Вечния радиоефир, който уж отлита, но променя съдби, поколения и бъдеще.

Честит рожден ден, Радио!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00
Пастор Рангел Кълвачев, Ана-Мария Кръстева и д-р Ахмед Лютов

Как могат религиозните общности да помагат на лишените от свобода

Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..

публикувано на 07.07.25 в 13:50