Не съществува архив без снимки и нито една музейна експозиция не е пълноценна, ако към изложените предмети, по един или друг начин, не са добавени фотографии. Те допълват музейното пространство не само с естетика, но и с уникална информация. За фотографията, като „другата памет“ на човечеството, и за съдбата на фотографа и неговата „способност“ да проникне и в най-скритите тайни на света, разговаряме със Зафер Галибов, един от най-известните български фотографи.
Със своя деликатен усет към фотографията моят гост днес е допринасял за оригиналното оформление на списанията „Лада“ и „Наша родина“ като фоторедактор. Работил е още в „Малък градски театър зад канала“ и Националната галерия за чуждестрaнно изкуство… А също и в Института по математика и информатика към БАН, от 2007 до 2010 г., по проекта „Паметта на лицата“ – фотографията като част от културно-историческото наследство – в секцията по дигитализация на научното и културно-историческото наследство. Представял е свои художествени фототворби на самостоятелни изложби в Париж, Виена, Тел Авив, Залцбург, Хелзинки, Москва, Варшава, Солун и на още много места по света … Участвал е също и в научни експедиции – в Непал, организирана през 1987 г. и през 2000 г. в Антарктида, отразявайки в оригинални фоторазкази своите преживявания. Създава и свои авторски албуми. По случай 24 май, през 2007 година д-р Зафер Галибов е отличен с наградата „Златно перо“ за принос в областта на културата. За своята активна дейност е награден и с бронзов медал и сертификат на ЮНЕСКО… Притежава почетен плакет на кмета на Мюи, Франция, а също и сертификат на френската аукционна къща „Тажан“ за оценител на произведения на изкуството…
През 2014 година защитава докторска дисертация в областта на фотографията в Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките. Преподавател е във Факултета по журналистика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg