Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успение на Свети Кирил Славянобългарски, Трифон Зарезан и Свети Валентин

Българското вино е в топ 5 на най-качествените вина в света

| обновено на 14.02.17 в 10:25
Снимка: БГНЕС

На 14 февруари съвпадат три празника - църковният за Успението на Свети Кирил Славянобългарски, празникът по стар стил на Свети Трифон Зарезан, честван като Ден на лозаря, и католическият празник на Свети Валентин.

Според директора на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев площта на лозята у нас се увеличава, увеличават се и винарските изби, а българското вино е в топ 5 на най-качествените вина в света:

Има 264 изби, които работят в страната. Произведено количество вино – 127 000 000, каза Коев и допълни, че от това вино се изнасят между 58 и 62 000 000 литра на година:

А 120 000 000 литра е консумацията на вино в страната. Само 5 000 000 е вносът. Само за справка – Франция – лидер в световното винопроизводство, най-добрите, най-големите – 47% от консумацията на вино във Франция държи чуждия пазар, в рамките на тези 47% е и българско вино, каза още Коев.

Единственият Институт по лозарство и винарство у нас, който е в Плевен, отбелязва днешния празник на лозаря, популярен като Трифон Зарезан. Плевенският Институт по лозарство и винарство е прочут с новите си сортове грозде, лозов посадъчен материал и с иновативни технологии във винопроизводството. Там се намира и една от най-старите изби в страната.

Самата традиция повелява да бъде зарязана лозата, а на мястото, където е зарязана лозата, да бъде полято с вино, за да има голям берекет, каза директорът на Института проф. Иван Пачев

За Деня на Трифон Зарезан ще бъде открита нова винарска изба в село Овчарово. На празника ще присъстват специалистите от Лозаро-винарския комплекс в Тъpгoвищe, който стопанисва близо 10 хиляди декара лoзoви мacиви. Изпълнителният директор инж. Петко Матеев призовава държавните органи за по-голяма подкрепа за родното винопроизводство:

Примери за правителства, които се грижат за своите производители, това е Турция. След като последната капка от местното вино се изпие, тогава се дава лиценз да се внесе от друга страна вино. Същото се отнася и за Румъния. Там има малко молдовски, малко български вина, останалите вина са си само техни. Същото се отнася за Унгария, за водката в Полша, за уискитата във Великобритания.

Традиционните обичаи за Трифон Зарезан ще представят самодейци пред майсторите и посетителите в музея на открито "Етър" край Габрово. Фолклорна група от севлиевското село Богатово ще пресъздаде обредите на предците ни, които на този ден зарязвали лозите и избирали цар – стопанинът с най-добре гледано лозе и най-хубаво вино. В селата с развито лозарство на времето празнували с песни и свирни, извивали хора и слагали богати трапези. Смятало се, че колкото по-пиян е царят, толкова по-голямо ще е плодородието. Както се полага на днешния празник в чест на Св. Трифон, участниците във веселбата ще вдигнат наздравици с вино.

На днешния ден в Кюстендил, в центъра на града, доброволци раздават картички "Валентинки", които се изработват още от средата на януари в арт работилница в местно читалище:

Изработваха предимно "Валентинки" по случай празника, картички, които си ги взеха за техни приятелчета, родители, сърчица с послание за безопасна любов: "Любовта е повече от чувство. Тя е състояние на духа", "Животът е цвят, любовта - мед от него", каза ръководителят на арт работилницата Силвия Каралийска.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.