Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за чешкия капелмайстор Венцеслав Кауцки

С уважение и благодарност си спомняме многото знайни и незнайни чешки музиканти, които са работили у нас веднага след Освобождението. Те не само са създали военните духови оркестри и кадри за тях, но са водили просветителска дейност, запознавали са населението на страната с богатството на класическата музика, даже са направили първите опити за създаване на музика, вдъхновена от българския фолклор. Техният труд е с огромно значение за полагането на основите на нашето професионално музикално изкуство във всичките му области.


На 15 февруари се навършиха 150 години от рождението на чешкия капелмайстор Венцеслав Кауцки - един от първите, пристигнали в България през март 1879 година. Тогава новодошлата група музиканти сформира духов оркестър и той свири на откриването на Учредителното  събрание във Велико Търново и на празненствата на Гергьовден. С указ от 21 април 1879 година оркестърът се включва в редиците на българската армия под името “Българска военна музика“.

Възпитаник на Пражката консерватория, оркестрант-фаготист в Мариинския театър в Санкт Петербург, Вацлав Кауцки се отзовава на призива да се помогне на новоосвободената България и отдава целия си творчески потенциал за подготовката на български музиканти и създаването на български оркестри. Отначало е капелмайстор на духовия оркестър на Втори пехотен струмски полск в Радомир, след това на 13-и рилски полк в Кюстендил и на Шести търновски полк в София до 1908 година. Ползва се с името на един от най-добрите капелмайстори у нас, допринесъл много за издигането на професионалното равнище на духовите оркестри. И не само това - Кауцки е в центъра на музикалните събития у нас, работи за Оперната дружба - оркестрира, редактира сцени от опери.

Съвместно с Иван Иванов композират втората българска опера - „Камен и Цена“ по поемата на Иван Вазов “Грамада“, представена в Оперната дружба на 11 януари 1911 година - творба с патриотична съдържание, която има огромен успех сред публиката. Кауцки прави и редица композиционни опити - освен пиесите за фагот, Концерти за фагот, за тромпет и за валдхорна, той се опитва да включи и нашия фолклор в творбите си. Известни са китките му от народни песни “Карамфилке филке, филке мари“, “Вело моме“, “Тан тико, тико Велико“. Майсторски са написани и маршовете му за духов оркестър.

Кауцки остава до края на живота си във втората си родина България, умира на 17 декември 1923 година. В Златния фонд на БНР е запазена една творба на Кауцки - „Нашия марш“, запис от 20-те години на отминалия век, изпълнение на духовия оркестър на Лейбгвардейския на Негово Величество полк. В него се чува вплетена темата на песента “Хубава си моя горо“.

Чуйте рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Арабеск" представя първата си за сезона премиера под заглавието "Вива ла класика"

Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..

публикувано на 14.11.13 в 11:14