Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 25 февруари: Капоти

Труман Капоти
Снимка: Roger Higgins
В навечерието на връчването на Оскарите и по повод „българската следа“ в тях – анимационната лента на Тео Ушев по разказ на Георги Господинов, за пореден път констатираме колко наградени филми през годините са по литературни произведения. А филмите ЗА писатели? Имаме такива посветени на короновани особи – Мария Антоанета, революционери – Че Гевара, композитори – Моцарт, ексцентрици – Хауърд Хюз, художници – Джаксън Полък, мафиози – Бъгси Сийгъл… Помним само една лента, посветена на писател и това е „Капоти“. С Оскар за маниашкото изпълнение на Филип Сиймур Хофман в главната роля. Неинтересни ли са животите на писателите? Ще видим. Думата на деня е Капоти.
Найден Тодоров – новият директор на Софийската филхармония, е гост в студиото. Разговаряме за финансирането на националните културни институти и приоритетите на неговото управление.
Оскаровата мегапродукция, наречена „25 февруари“ продължава в Бележки върху календара. Във второстепенните роли проблясват Хитлер, Хрушчов и Ким Ир Сен, сценарият е дело на симптоматичният за българската политика Карл Май, а костюмите са дело на бащата на импресионизма Пиер-Огюст Реноар. В саундтрака се включват Гершуин, Менделсон, Телеман и Леонкавало.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ада Мухина с лекция-пърформанс

Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00