Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 11 март: Баба

Кралица Виктория – "бабата на Европа"
Снимка: архив
След като миналата седмица Думата на деня беше Приказка, някак логично е да продължим с Баба. Още повече, че в предаването става въпрос не за коя да е баба, а за "бабата на Европа". Особено актуална тема, с оглед шумотевиците около Европа на една, две, три или на автоматични скорости, Брекзит и т.н. Къде е културата тук, ще се запитате? Ами "бабата", за която разказваме, е дала името си на цяла една епоха – Викторианската. Да, става въпрос за британската кралица и императрица Виктория. И за една история в четири части – От златните ръце на баба, Конезавод №1, Германци на британския престол, Смяна на имената – и поучителен Епилог.

С доц. д-р Андроника Мартонова, изследовател, преподавател и кинокритик, разговаряме за 21-вия София филм фест.

В Бележки върху календара си дават среща премиери на Верди, чудовища (това на Франкенщайн и Носферату), рожденици – бащата на класическия балет Мариус Петипа, създателят на научно-фантастичната комедийна поредица "Пътеводител на галактическия стопаджия" Дъглас Адамс и наричаният "Фелини на фотографията" американски майстор на обектива Дейвид Ла Шапел.

Музиката е от "Дъ Ролинг Стоунс", Патрик Касиди, "Дъ Килърс" и Рахманинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15