Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 11 март: Баба

Кралица Виктория – "бабата на Европа"
Снимка: архив
След като миналата седмица Думата на деня беше Приказка, някак логично е да продължим с Баба. Още повече, че в предаването става въпрос не за коя да е баба, а за "бабата на Европа". Особено актуална тема, с оглед шумотевиците около Европа на една, две, три или на автоматични скорости, Брекзит и т.н. Къде е културата тук, ще се запитате? Ами "бабата", за която разказваме, е дала името си на цяла една епоха – Викторианската. Да, става въпрос за британската кралица и императрица Виктория. И за една история в четири части – От златните ръце на баба, Конезавод №1, Германци на британския престол, Смяна на имената – и поучителен Епилог.

С доц. д-р Андроника Мартонова, изследовател, преподавател и кинокритик, разговаряме за 21-вия София филм фест.

В Бележки върху календара си дават среща премиери на Верди, чудовища (това на Франкенщайн и Носферату), рожденици – бащата на класическия балет Мариус Петипа, създателят на научно-фантастичната комедийна поредица "Пътеводител на галактическия стопаджия" Дъглас Адамс и наричаният "Фелини на фотографията" американски майстор на обектива Дейвид Ла Шапел.

Музиката е от "Дъ Ролинг Стоунс", Патрик Касиди, "Дъ Килърс" и Рахманинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30