Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Елисавета Бам“ – от Даниил Хармс

БНР Новини
Колаж: Теодор Иванов

Животът ме интересува само в своето нелепо проявление. Геройство, патос, морал, хигиеничност, нравственост, умиление  са ненавистни за мен думи и чувства. Но напълно разбирам и уважавам – възторг и възхищение, вдъхновение и отчаяние, страст и сдържаност, разпътство и целомъдрие, печал и горест, радост и смях.
                                                                                                                               Даниил Хармс

Даниил Хармс - поет, прозаик, драматург, детски писател.Наричат го абсурдистът преди Йонеско и Бекет. Творчеството му се появява на бял свят доста време, след като е сътворено и преобръща представите за началото на абсурдизма в литературата. Ако обичате предизвикателествата, Даниил Хармс е вашият автор. Странен, та чак се случва да е неразбираем. Но забавен, ярък, краен, парадоксален, ирационален, с неповторима и неподражаема естетика.

Даниил Хармс е псевдоним.  Авторът е роден на 30 декември 1905 г. в Санкт Петербург, Русия. Умира на 2 февруари 1942 г. в Ленинград, СССР. Само на 36 години. Житейската му съдба е много тежка. Творческата също. Четящите хора по света научават за произведенията му едва през 60-те години на 20 век. Вярвал, че трябва да променя името си, за да му провърви, затова текстовете му са подписвани с десетки най-различни псевдоними. Но така и не се спасил от нещастията. Още в началото на творческото си съзряване, Хармс става един от основателите на авангардната поетическа група „Обединение за реално изкуство“. Но тогавашната власт я нарочва и обявява за хулиганска, което я приравнява към класовите врагове. Хармс, заедно с други писатели от групата, е изселен. Спират да го печатат. Няма доходи. Гладува. Но твърди, че писането е празник и че винаги трябва да се пише с интерес. Не спира да работи, много е продуктивен, пише всеки ден. Арестуват го няколко пъти, а през 1941 г. принудително го затварят в психиатрична болница , където умира от глад.

Пиесата „Елисавета Бам“ е едно от най-ярките произведения на Даниил Хармс.

Автори на радиоверсията на "Елисавета Бам" са актьорите: Ирина Дочева, Огнян Голев, Николай Върбанов, Елена Бърдарова и Китодар Тодоров. Режисьор – Веселин Димов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26