Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборът

БНР Новини

Тълпата, задвижена от първични импулси, винаги в крайностите – от Осанна до Разпни го, решава да убие Бога и да спаси разбойника Варава. Този акт, който определя съдбата на човечеството повече от 2000 години, е отразен в пиесата на Стефан Гечев – „Разбойникът Варава“. Едва ли има по-подходящо време от дните около Великден за размисъла на Гечев относно божествената саможертва, която ни спасява от греховете ни. Затова тъкмо на Великден ви предлагаме да чуете радиопостановката на „Разбойникът Варава“. Стефан Гечев е един от все още „скритите“ автори в българската литература. Писал е разкази, стихове, драми, фейлетони, критика, криминални и приключенски романи, публицистика. Превеждал е. Известно време е живял и работил в чужбина. Но българската официална критика го отхвърля като „отглас на съмнителни образци“. Следва анулиране на всичките му договори за книги с български издателства и неговата изолация от литературния ни живот. Творбите му започват да се печатат едва след 1989 година.

Участват актьорите: Богдан Глишев, Мариус Донкин, Невена Мандаджиева, Стоян Алексиев, Красимир Морянов, Итьо Итев, Албена Хаджиева, Юлиан Станишев, Олег Иличов, Манол Кънев.
Режисьор: Маргарита Благиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02