Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Мария Антония Валпургис

Портрет на Мария Антония Валпургис Баварска от Антон Рафаел Менгс (1752 г.)

Мария Антония Валпургис Симфороза Баварска е родена на 18 юли 1724 г. в Мюнхен, умира на 23 април 1780 в Дрезден. Тя е баварска принцеса от фамилията Вителсбахи, чрез женитба става курфюрстиня на Саксония. След смъртта на съпруга си Фридрих Христиан е регент в продължение на 5 години до навършване на пълнолетие на сина им Фридрих Август I, бъдещият първи крал на Саксония, получил прозвището Справедливи. Мария Антония Валпургис е уважавана като меценатка на изкуството, композиторка, художничка, поетеса, пианистка и певица.
Като първородно дете на Карл VII Албрехт, крал на Бохемия, курфюрст на Бавария и император на Свещената Римска империя (1742-1745) и Мария Амалия – дъщеря на император Йозеф I, австрийска ерцхерцогиня, баварска херцогиня, курфюрстиня на Бавария, кралица на Бохемия и свещена римска императрица, Мария Антония има политическа значимост, тя представлява интерес за много европейски князе. Разбира се, за образованието й няма и съмнение, че е възможно най-доброто за епохата в областите живопис, поезия и музика.
През 1747 г. е приета в „Академия дел’Аркадия“ в Рим и взема псевдонима „ЕТПА“ (Ермелинда Талеа Пасторела Аркадия). И въпреки че публикува под псевдоним двете й опери са радушно приети в дворцовите театри на цяла Европа. Прочутият музикален критик Чарлз Бърни в книгата си „Съвременното музикално състояние в Германия, Холандия и Обединените провинции“ (1773) оценява и хвали втората ѝ опера „Талестри, кралицата на амазонките“, както и певческото ѝ участие в постановката. Философът и музикален теоретик Антонио Екзимено Пуядес включва ария от „Талестри“ в своя трактат от 1774 „За произхода и правилата на музиката“, редом с музикални примери от Палестрина, Нанини, Клари, Перголези и Корели.

четвъртък, 4 януари, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20