Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 6 май: Георги

БНР Новини
Свети великомъченик Георги Победоносец

Георги, естествено, е нашата Дума на деня. Името идва от малко известния епитет Георгос на гръмовержеца Зевс, с който той бива почитан в Атина като покровител на земеделието. А свети великомъченик Георги Победоносец, както знаем, е римски трибун с гръцки произход, служил в гвардията на император Диоклециан и осъден на смърт заради християнската си вяра. Гергьовден бележи началото на лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. В народния календар времето на плодородието е така да се каже „заключено“ между дните на двамата светци-конници. А великомъченикът покровител на Англия, България, Грузия, Гърция, Етиопия, Канада, Каталония, Литва, Португалия, Сърбия и Черна гора олицетворява двойнствената природа на всичко. Като създател (земеделец) и разрушител (войн). Георгиевците в културната история са хиляди – от изключителният ни поет Георги Рупчев до родения днес актьор Джордж Клуни и от  художника кубист Жорж Брак до дизайнера Джорджо Армани.
Гост в предаването е Христо Николов, който гордо говори за себе си като за „български гражданин от ромски произход“. С него разговаряме за обичаи и обединяващия характер на празника.
Бележките върху календара са посветени на Фройд, иконата на нямото кино Рудолф Валентино, Кралицата на плетивата Соня Рикиел и бунтаря Орсън Уелс.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15
Владислав Кацарски и Анелия Велинова

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06