Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествията на доцент Георги Бърдаров

БНР Новини
Симеон Идакиев и доцент Георги Бърдаров в студиото на "Един мъж, един микрофон"
Снимка: БНР

Имаме удоволствието да се срещнем с един човек, посветил живота си на най-старата наука в света - географията. Който не спира да пътува и това е най-хубавото. Гостува ми доцент - доктор Георги Бърдаров. Той е заместник -декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”. Интересите му са насочени в направленията ”етнорелигиозни конфликти”,”география на населението и селищата”, „демография” и „геоурбанистика”. През 2012 година излиза първата му монография, озаглавена ”Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в Европейския съюз”-тема, особено актуална днес. Но доцент Бърдаров се сдоби с изключителна популярност след като спечели риалити форматът на БНТ „Ръкописът” с романа си „Аз още броя дните”.
 Преди да стигне до географията се е занимавал с още много и различни неща: офис мениджър във фирма за компютърна анимация, сценарист на шоута и предавания. Скачал е с бънджи и е летял с парапланер.
 Говорихме си много за неговите разкази, за Швейцария, Лихтенщайн и Уругвай, но най-важен акцент в предаването беше сложното бъдеще, което се очертава пред Европа и България от нахлуващата вълна имигранти. Разговорът ни завърши с цитат от неговата монография:” Ние не се раждаме християни или мюсюлмани, ние не се раждаме европейци или африканци, ние не се раждаме черни или бели! Ние се раждаме преди всичко хора! И всяка една идентичност / религиозна, етническа, че дори и расова!/ ни се вменява впоследствие с цел да бъдем манипулирани и използвани!” И още:” Хора, не позволявайте облечените в красивите одежди на властта да ви манипулират и използват! Животът е кратък, наслаждавайте се на всеки миг в него, не мразете, не разделяйте, не искайте чуждото, обичайте се и се радвайте на този живот! Той така или иначе ни е подарък!”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35