Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътешествията на доцент Георги Бърдаров

БНР Новини
Симеон Идакиев и доцент Георги Бърдаров в студиото на "Един мъж, един микрофон"
Снимка: БНР

Имаме удоволствието да се срещнем с един човек, посветил живота си на най-старата наука в света - географията. Който не спира да пътува и това е най-хубавото. Гостува ми доцент - доктор Георги Бърдаров. Той е заместник -декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”. Интересите му са насочени в направленията ”етнорелигиозни конфликти”,”география на населението и селищата”, „демография” и „геоурбанистика”. През 2012 година излиза първата му монография, озаглавена ”Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в Европейския съюз”-тема, особено актуална днес. Но доцент Бърдаров се сдоби с изключителна популярност след като спечели риалити форматът на БНТ „Ръкописът” с романа си „Аз още броя дните”.
 Преди да стигне до географията се е занимавал с още много и различни неща: офис мениджър във фирма за компютърна анимация, сценарист на шоута и предавания. Скачал е с бънджи и е летял с парапланер.
 Говорихме си много за неговите разкази, за Швейцария, Лихтенщайн и Уругвай, но най-важен акцент в предаването беше сложното бъдеще, което се очертава пред Европа и България от нахлуващата вълна имигранти. Разговорът ни завърши с цитат от неговата монография:” Ние не се раждаме християни или мюсюлмани, ние не се раждаме европейци или африканци, ние не се раждаме черни или бели! Ние се раждаме преди всичко хора! И всяка една идентичност / религиозна, етническа, че дори и расова!/ ни се вменява впоследствие с цел да бъдем манипулирани и използвани!” И още:” Хора, не позволявайте облечените в красивите одежди на властта да ви манипулират и използват! Животът е кратък, наслаждавайте се на всеки миг в него, не мразете, не разделяйте, не искайте чуждото, обичайте се и се радвайте на този живот! Той така или иначе ни е подарък!”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51