Имаме удоволствието да се срещнем с един човек, посветил живота си на най-старата наука в света - географията. Който не спира да пътува и това е най-хубавото. Гостува ми доцент - доктор Георги Бърдаров. Той е заместник -декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”. Интересите му са насочени в направленията ”етнорелигиозни конфликти”,”география на населението и селищата”, „демография” и „геоурбанистика”. През 2012 година излиза първата му монография, озаглавена ”Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в Европейския съюз”-тема, особено актуална днес. Но доцент Бърдаров се сдоби с изключителна популярност след като спечели риалити форматът на БНТ „Ръкописът” с романа си „Аз още броя дните”.
Преди да стигне до географията се е занимавал с още много и различни неща: офис мениджър във фирма за компютърна анимация, сценарист на шоута и предавания. Скачал е с бънджи и е летял с парапланер.
Говорихме си много за неговите разкази, за Швейцария, Лихтенщайн и Уругвай, но най-важен акцент в предаването беше сложното бъдеще, което се очертава пред Европа и България от нахлуващата вълна имигранти. Разговорът ни завърши с цитат от неговата монография:” Ние не се раждаме християни или мюсюлмани, ние не се раждаме европейци или африканци, ние не се раждаме черни или бели! Ние се раждаме преди всичко хора! И всяка една идентичност / религиозна, етническа, че дори и расова!/ ни се вменява впоследствие с цел да бъдем манипулирани и използвани!” И още:” Хора, не позволявайте облечените в красивите одежди на властта да ви манипулират и използват! Животът е кратък, наслаждавайте се на всеки миг в него, не мразете, не разделяйте, не искайте чуждото, обичайте се и се радвайте на този живот! Той така или иначе ни е подарък!”
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg