Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен”: Големите майстори на малката вокална форма - Борис Христов и руската песен

Борис Христов
Снимка: архив

Интересът на великия бас към руското вокално творчество продължава след осъществяването на грандиозния му замисъл - запис на 4 грамофонни плочи на песни на Мусоргски. Следват плочи с песните на останалите членове на Могъщата петорка, по-нататък и на композитори, които не са били членове на прочутата група: Глинка, Чайковски, Рахманинов.
Глинка олицетворява идеята за самобитност на руското музикално творчество, което извлича от старината оригиналността на формата, спецификата на музикалния изказ.
Чайковски също не е принадлежал към Петорката, дори в известен смисъл не е бил признаван от радетелите на правдиво, народностно изкуство - смятали са го за продукт по-скоро на западноевропейска естетика. Борис Христов показва най-хубавото, може би и онова, което и авторите не са си представяли. Насища музиката с неподозирани нюанси, със страст, не се поддава в никакъв момент на лекото приплъзване по сантиментални спирали, които много от тия песни предполагат; интерпретацията му, дори и в най-горестните мигове, е изпълнена с достойнство.
В това предаване звучат песни от Глинка и Чайковски, използвани са редове от книгата на проф. Атанас Божков за великия Борис Христов.

понеделник, 12 юни от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25