На 30 май, в Националната галерия – Двореца, беше открита изложбата „Големите майстори на хърватското изкуство на 20 и 21 в.“ На официалното откриване присъства и Давор Иво Щир, заместник министър-председател и министър на външните работи и европейските въпроси на Република Хърватия.
Изложбата е посветена на 25 години от установяването на дипломатическите отношения между Република Хърватия и Република България и честването на 25-годишнина от международното признаване на Република Хърватия. Представени са 15 скулптури и 60 картини от колекцията на Градски музей – Вараждин, старата хърватска столица. Посетителите за първи път ще имат възможност да видят творбите на хърватските художници и скулптори, като Отон Ивекович, Влахо Буковац, Фердо Ковачевич, Любо Бабич, Емануел Видович, Отон Глиха, Златко Каузларич – Атач, Едо Муртич и други.
По повод на това събитие в Дома на Европа в София беше организирана и международната конференция „Европейският музей. Музеите на Хърватия“ – поредната инициатива от проекта на Фондация „199“ – „Обединена Европа и нейното културно наследство“. Конференцията беше открита от Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. Гостуващи лектори бяха Миран Боянич Морандини, директор на Градски музей - Вараждин, и Миряна Дучакийевич, съветник в музея. Присъстваха и д-р Зденка Вебер – от Министерството на външните работи и европейските въпроси на Република Хърватия, както и Тихана Балия, втори секретар на посолството на Република Хърватия в София.
За това силно представяне на хърватската култура в България в студиото разговаряме с Н. Пр. г-жа Лйерка Алайбег, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия у нас. Своето мнение за тази проява споделят по телефона Миран Боянич Морандини и д-р Зденка Вебер. За превода на български език ни помага Симона Кръчмарова.
Снимки: Божидар Любенов
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg