Професор Минчо Минчев е едно от емблематичните имена за българското цигулково изкуство. Роден е в Габрово, в семейството на уважавания д-р Николай Минчев, от когото наследява две много важни неща: безпределната любов към музиката и…чувството за отговорност! Започва да свири на цигулка на най-ранна възраст, а на 9 години вече изнася първия си самостоятелен концерт. Учи при проф. Емил Камиларов, а след това при световноизвестния цигулков педагог Ифра Нийман. Носител е на три първи награди от конкурса „Карл Флеш“ – Лондон, лауреат е и на конкурсите „Виенявски“ (Полша) и „Паганини“ (Италия). Бил е солист на световноизвестните оркестри като Лондонската Кралска филхармония, Амстердамския симфоничен оркестър, Филхармонията на Санкт Петербург, Дрезденската филхармония, Женевския радиоцентър, Букурещката филхармония, Атинската филхармония, Истанбулската филхармония, Анкарската филхармония. Сред световноизвестните диригенти, с които е работил, са Сър Невил Маринър, Сър Александър Гибсън, Джон Елиът Гардинър, Ленърд Слаткин. Репертоарът му е огромен и разнообразен и включва и множество композиции, написани специално за него.
Минчо Минчев е председател на фондация „Панчо Владигеров“ и международното жури по цигулка на международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров; артистичен директор е на международната лятна музикална академия „Варненско лято“, води майсторски класове в много страни от Европа, Америка, Азия и Австралия. Макар вече повече от 20 години да не живее в България, присъствието му в музикалния живот на страната продължава да бъде активно. Той води многобройни майсторски класове в София, на международните фестивали „Варненско лято“, „Мартенски музикални дни“ – Русе, „Аполония“ – Созопол и „Дни на камерната музика“ в родния му град Габрово. На един от тези фестивали, в краткия промеждутък между репетиции и концерти, осъществихме дълго мечтаната среща, в която „между другото“ стана дума и за музика. Ето какво сподели – специално за „Предаване без име“ - нашият обичан изпълнител…
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg