Думата на деня е Звезда, но не за астрономически тела говорим тази събота, а за „звездите“ на популярната култура и странното ни време. Това време, което френският философ Жан Бодрияр схваща като епоха на симулация, симулакруми и хиперреалност. „Реализираната” хиперреалност, така да се каже, е Америка, тематизирана от Бодрияр в едноименната му книга. Въобразената страна е встрастена в образите, „показвани” от медийните машини. Централен сред тях, естествено, е този на… звездата. За да анализираме този феномен изграждаме портрет на медиен герой, свързал два културноисторически периода: този на индустриалното общество и постмодерното време. Марлон Брандо, който си отиде на 1 юли 2004 година.
С музиканта Илко Биров, който е гост на предаването, разговаряме за алтернативната музикална сцена, Боб Дилън и неговия Нобел за литература, а също за това как се проверява хубавата песен: когато я затананикат децата…
Друга легенда – този път литературна, открива нашите Бележки върху календара: противоречивият, но и гениален Луи-Фердинан Селин. В неговата компания са и три много различни, но силни жени: Жорж Санд, принцеса Даяна и Лив Тайлър. Завършваме с появата на вещ, която от най-верен другар на писателя, се превърна в нещо красиво, но безполезно – пишещата машина.
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg