Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да извадиш заека от дупката

БНР Новини
Ирена Иванова
Снимка: Наталия Калчева

СнимкаДа извадим заека от дупката – на това отделихме цялото си „Време и половина“ днес. В това начинание ни помогна едно от лицата на поредицата ни „Младите в изкуството“ - Ирена Иванова… или Рене Карабаш, зависи кой кое предпочита. Самата тя не се интересува толкова от това кое, а по-скоро от това как се обръщат към нея. Ирена, както всеки млад човек, е много неща. Писател със стихосбирка („Хълбоци и пеперуди“) и блог, актриса с дебют във филма „Безбог“, режисьор и отскоро основател на театралната работилница „Заешка дупка“. Ако все още не сте се сетили, да, за този заек говорим. Онзи талантливият, който живее във всеки от нас и чака подходящ момент за скочи и грабне вдъхновението в ръка. Причината да заиграе със зайците в нас, както самата тя казва, е в това, че от личен опит знае от какво точно има нужда всеки пишещ човек у нас. Затова и тя иска да му го даде, но не „на по морковче“, а след дълъг и упорит труд. Тази творческа академия, която цели да даде поле за изява и развитие на осъзнати и недотам съзнати писатели, вече приема кандидати. До 25 август всеки, който има желание да развие таланта си в някое от следните направления: проза, поезия, кино сценарий, телевизионен сценарий, драматургия и рекламно писане, може да се запише в академията. „Заешка дупка“ има намерение да срещне всеки от записалите се с едни от големите имена на българската литература, телевизия, кино, театър и публицистика, след като отвори вратите си на 25 септември. Защо обаче Ирена Иванова се е захванала точно с това точно сега? Защо вместо да остави света да я случва, тя му се случва? На тези и всяко следващо „защо“ ще намерите отговор в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46