В понеделник, 28 август, от 10.00 часа Радиотеатърът представя радиопиесата Майчин език. Отечество/Muttersprache,Vaterland, от Уте-Кристине Круп, копродукция на Радиотеатъра и Гьоте Институт. Участват: Ана Пападопулу, Йоанна Буковска, Велислав Павлов, Юлиана Сайска, Тома Бранкованов. Режисьор: Николай Волев.
Уте-Кристине Круп (вляво на снимката) е авторка на поезия, проза и радиопиеси от най-новото поколение. Учила е икономика, философия, психология и социология в Германия и Франция и от 1988 г. до 1991 г. е член на Авторската работилница в Кьолн. Получила е много немски и международни награди и стипендии за литературната си работа.
Майчин език. Отечество е едно от оригиналните и изключително радиофонични произведения, които кинорежисьорът Николай Волев направи в радиото.
Във вторник, 29 август, от 10.00 часа ще чуете Миш Маш от Станислав Лем (вляво на снимката). Участват: Йосиф Шамли, Иван Юруков, Димитър Живков, Любомир Младенов, Георги Къркеланов, Ана Пападопулу, Вяра Коларова. Режисьор и музика: Гаро Ашикян.
Първоначално Миш-маш е радиопиеса, написана през 1955 г. със заглавие Съществувате ли, м-р Джонс?/ Czy pan istnieje Mr Jones? През 1968 г. е превърната от автора в сценарий на филм със заглавие Миш-маш/ Przekladaniec, чийто режисьор е Анджей Вайда. Произведенията на Станислав Лем изследват философски и общочовешки теми чрез разсъждения и прогнози върху технологиите, природата на интелигентността, невъзможността за общуване и разбиране на извънземната интелигентност, отчаянието, предизвикано от човешките ограничения и мястото на човечеството във Вселената. Понякога тези теми са третирани със средствата на фантастиката, понякога са под формата на сатирични есета и философски книги. Миш-маш е перфектен пример за оригиналността на Станислав Лем. През вторите 50 години на 20 век той публикува много книги с научна фантастика и философски – футурологични произведения. Книгите му са преведени на 41 езика въпреки изключителните трудности при превода заради оригиналното авторско словообразуване и синтактични конструкции. Продадени са над четиридесет и пет милиона екземпляра. Станислав Лем е известен най-вече като автор на романа Соларис от 1961 г., превърнат във филм от Андрей Тарковски, който спечели Специалната награда на журито на Филмовия фестивал в Кан през 1972 г.
В сряда, 30 август, от 10.00 е португалската съвременна пиеса Перола/Perola от Мауру Рази (вляво на снимката), копродукция на Радиотеатъра с Посолството на Португалия. Участват: Мария Статулова, Анета Сотирова, Мирослав Косев, Георги Къркеланов, Мариан Бачев, Александра Сърчаджиева. Режисьор: Маргарита Благиева. Мауро Перока Раси е автор на пиеси и театрален режисьор. Характерно за него е съсредоточаването на вниманието и изследване на конфликтите в семейството. Смята се за един от най-успешните португалски комедиографи през 90-те години.
В четвъртък, 31 август, от 10.00 е радиопиесата на един изключително успешен полски театрален и филмов актьор, сценарист, драматург и режисьор Адам Бауман (вляво на снимката). Нейното заглавие е Крадец на гласове. Постановката е на Георги Михалков, музика Иван Драголов. Участват: Георги Михалков, Ана Вълчанова, Росен Белов, Ива Караманчева, Иван Драголов. Копродукция на Радиотеатъра и Полски Институт София.
В петък, 1 септември ще чуете Докато гледаме пиесата, радиопиеса от Рис Ейдриън, копродукция на Радиотеатъра с Британския Съвет. Участват: Петя Силянова, Ивайло Герасков, Милена Живкова, Иван Иванов. Режисьор: Петър Дамянов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg