Новото предизвикателство в изкуството на художника Павел Койчев е представянето му на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Това са две удивително интересни и мащабни композиции – едната с наименование „Забити в морето“, а другата – „Морски загар“. След като му се постави дадена творческа задача, или в други негови идеи скулпторът има удивителната дарба да създава и надгражда своите творби в съзвучие с природата, с околната среда, с екстериора. Примерите в търсенията му през годините са много – сред култовите му творби се нареждат : „Водна паша“. „Клониране“, „Градежът“. Най-яркият пример за това са композициите, разположени край село Осиковица, където се намира тази странна, изградена от естествени материали къща – от дърво, глина, слама и др. На поляната пред „Градежът“ бяха разположени голяма част от неговите скулптурни творби, целите в бяло, и като пример за едно невероятно мислене в посока форма, цвят, цивилизационни препратки…И най-вече като осъществени блянове, които в нашата културна ситуация са в полето на мечтите и надеждата да бъдат реализирани по цялата страна. „Възможности и щения“ бе назована тази представителна негова сбирка, като една изложба – утопия, както сам я нарича. И в тези свои нови творби край морето и в самия Созопол те изразяват рефлективната способност на Павел Койчев да иронизира, с много високо качество на пластиката и нейната дълбока същност, да се надсмива над делника и да продължава да прави страстно онова, което може най-добре. Да създава скулптури и да обживява с тях средата и времето ни, по най-удивителен начин.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg