Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неразгаданите тайни на Перу със Стефан Диомов

БНР Новини
Стефан Диомов и Симеон Идакиев в студиото на "Един мъж, един микрофон"
Снимка: БНР
В студиото гостува пътешественикът Стефан Диомов. Няма никаква грешка, добре сте прочели - това е големият наш композитор Стефан Диомов, който всяка година осъществява интересно пътуване, на което аз с удоволствие се явявам нещо като консултант. Той неотдавна се завърна от една от най-интересните държави в света - Перу, направи чудесна изложба и прожектира, заснет лично от него филм за страната пред казиното в Бургас, за които още се говори.
Едва ли е необходимо да се припомня, но все пак ще го направя, че маестро Стефан Диомов е създал над 400 песни, че е основател на прочутите групи „Тоника”, „Тоника СВ”, „Горещ пясък” и откривател на певчески таланти. Все по-популярна е и групата „Петте сезона”, с която той изнася концерти в цялата страна. Така беше и при откриването на неговата изложба в Бургас.
Но ако всички знаят нещата, които изброих, сигурен съм, че не са много онези, които са го разпитвали подробно за неговите пътешествия и вълнението му от докосването до други култури, както и до чудесата на природата, която той боготвори. Стефан Диомов е гостувал и преди в „Един мъж, един микрофон“ - след пътешествия в Южна Америка и около света, но в това предаване сподели, както вече споменах, впечатленията си от страната на инките и аз съм сигурен, че когато чуете неговия разказ в звуковия файл вие ще преоткриете човека и твореца Стефан Диомов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10