Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчиха оскарите за стартиращи компании в България

Деница Симеонова (вляво) и Нина Цанева в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Радослав Минчев
Наскоро бяха връчени оскарите за стартиращи компании у нас - става дума за наградите „Стартираща компания на годината“, които отличиха най-успешните български младежки компании. Това се случи в третото национално издание на надпреварата Central European Startup Awards (CESA), която се организира от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE).

Кои и колко българските компании участваха? Какво мотивира участниците в надпреварата? Кой спечели в различните категории, кои бяха наградените? Всички тези въпроси зададохме на нашия гост в последното за седмицата издание на „Нашият ден практично“ – Деница Симеонова, изпълнителен директор на Асоциацията на българските лидери и предприемачи.
В разговора участва и Теодор Панайотов - съосновател на Coursedot, отличена с наградата „Стартираща компания на годината“ за 2017-та. Компанията разработва онлайн платформа, която свързва десетки хиляди IT курсове от целия свят с компаниите и потребителите, които имат интерес към тях. Coursedot, както и останалите 11 наградени компании, са преминали през сериозна процедура с авторитетно жури, включваща и онлайн гласуване.
Следващата стъпка за Coursedot и другите наградени български стартиращи компании е регионалното съревнование на CESAwards, което предстои на 23 ноември в “София тех парк”. За първи път страната ни ще бъде домакин на големия финал на международната надпревара, в която ще премерят сили най-успешните стартъпи в Австрия, Полша, Чехия, Сърбия, Словения, Словакия, Хърватия, Румъния, Унгария и България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03