Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как може да ни бъде полезен Наръчникът за ползватели на финансови продукти и услуги на БНБ?

Проф. Камелия Касабова
Снимка: архив
В днешното издание на „Нашият ден - практично” коментирахме ролята ни на потребители на банкови продукти и услуги - тази роля вече е неразделна част от съвременната ни култура на живеене. За да бъдем, обаче, щастливи в нея, е необходимо да бъдем добре информирани за нашите права и отговорности. Точно такава е целта на Наръчника за ползвателите на финансови продукти и услуги, който БНБ публикува неотдавна. За кого и при какви казуси е полезен той, каква информация съдържа; какво е важно да знаем, за да можем да защитим интересите си, когато откриваме сметка в банка или вземаме кредит; когато използваме дебитни или кредитни карти; когато пазаруваме онлайн или пък използваме виртуалната валута Bitkoin?
Това са въпросите, които коментирахме в днешното ни издание, опитвайки се да бъдем ваш своеобразен пътеводител в този наръчник. Направихме го заедно с проф. Камелия Касабова, преподавател по търговско право в СУ, председател на Помирителната комисия за платежни спорове и на Помирителната комисия за финансови услуги към Комисията за защита на потребителя. Повече информация можете да чуете в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26