Казват, че „всички пътища водят към Рим.“ Твърди се, че тази латинска мъдрост се родила по времето, когато император Октавиан Август издигнал на римския Форум позлатен бронзов монумент, наричан Златния километричен камък. Този монумент бил разположен близо до храма на Сатурн и отбелязвал началото – или края – на всички пътища в Римската империя. Той бил отправната точка за измерване на разстоянията от Рим до най-отдалечения край на нейната територия…Днес тази метафора много услужливо насочва погледа ни към значение на културното наследство, не само за естетиката в живота, но и за бъдещото развитието на културата.
Италия, която с право се гордее, че е една от трите страни в Европа с най-богато културно наследство (другите две са България и Гърция), през отминалата година беше инициатор за създаване на италиански отряд, наречен „сини каски на културата“. Неговата основна задача ще бъде защита и опазване на културното наследство. Очаква се със създаването на тези специални части, да се постави началото на активни действия на глобалната коалиция на ЮНЕСКО – Обединени за културното наследство – която формално бе учредена през 2015 година в град Бон, Германия.
За мисията на културното наследство и отношението на италианците към неговата роля и значение, разговаряме с Н. Пр. Стефано Балди, извънреден и пълномощен посланик на Република Италия у нас. Той е в дипломатическата кариера от 1989 година. Преминава през различни назначения в Министерството на външните работи на Италия и през 2002 г. е назначен в Постоянното представителство на ООН в Ню Йорк като първи съветник, отговарящ за Първия комитет на Общото събрание по въпросите на разоръжаването и неразпространението на оръжия. През 2006 г. се премества в Постоянното представителство на ЕС в Брюксел, където изпълнява длъжността на съветник по външните работи в рамките на Общата външна политика и политика за сигурност (ОВППС).
От 2011 г., е повишен в ранг на пълномощен министър и отговаря за обучението в Министерство на външните работи – отначало като директор на Дипломатическия институт, а от 2014 г. като завеждащ специално Звено в Генерална дирекция „Ресурси и иновация“.
Освен ръководене на звеното осъществява и активна дейност по обучение в областта на дипломатическия мениджмънт и комуникациите.
Н. Пр. г-н Стефано Балди е автор на много книги и съчетава дипломатическата си работа с усилена академична дейност. Изследователската му дейност и последните му публикации са посветени на използването на новите технологии и социалните медии в дипломацията, на приложението на мениджмънта в дипломацията и на книгите, написани от италиански дипломати. Създава и поддържа блог за обучение Diplo Learning corner и сайта „Дипломацията в образи“, посветен на исторически снимки на италиански дипломати. От 2013 до 2016 г. води по радио „ЛУИС“ свое авторско седмично радиопредаване „Дипломация“, посветено на професията на дипломата.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg