Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски".
Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната разработка на Анастасия Събева. Идеята е на композитора Асен Аврамов, който създава музиката към новия спектакъл, вдъхновен от любимата на много поколения книга.
"Това е семеен спектакъл, в който ще видим познатите ни герои Алиса, Белият заек, Червената Кралица, Гъсеницата, Херцогинята, Лудият шапкар и останалите обитатели на Света на Алиса. В нашия прочит обръщаме специално внимание на темата за объркването и изгубването на самоличността на малката Алиса, като това намира израз в умножаването на нейния персонаж. Това решение може да подтикне зрителите да размислят за личностните трансформации, през които преминаваме. Други водещи теми в спектакъла са любовта и взаимността, от които всички се нуждаем в живота.", споделя Анна Пампулова.
Музиката на Асен Аврамов, писана за театрален спектакъл, сега симфонично обогатена, успешно разкрива необятния и фантастичен свят на Алиса. Освен изразителна, е много чувствена и с приказно звучене.
Борис Далчев, като автор на сценографията и костюмите, допълва идеята за колоритност на картините, персонажите и действията на спектакъла. Той създава един магичен свят, предизвикващ детското въображение и фантазия.
Мултимедийната среда на Никола Налбантов присъства като една паралелна вселена, която подчертава силата на въздействието и посланията на спектакъла, обогатява усещането за чародействие на приказната история на Алиса.
От трупата на балет "Арабеск" споделят:
"Амбицията на Анна Пампулова далеч надхвърля идеята да създаде единствено забавен и атрактивен спектакъл. Нейният спектакъл носи естетиката, мъдростта и посланията за житейско любопитство и стремежите в търсене на доброто, приятелството, разбирателството и любовта, които остават незабравими следи в детското съзнание.
Хореографията ѝ подчертаваща индивидуалността на всеки персонаж, е много важна за танцовите интерпретации, особено когато става въпрос за толкова многопластови герои като тези в "Алиса в страната на чудесата".
Използването на различни стилове за всеки от тях не само прави спектакъла визуално по-богат, но и дава на зрителя по-добро разбиране за характера и емоционалното състояние на всеки герой."
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg