Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски".
Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната разработка на Анастасия Събева. Идеята е на композитора Асен Аврамов, който създава музиката към новия спектакъл, вдъхновен от любимата на много поколения книга.
"Това е семеен спектакъл, в който ще видим познатите ни герои Алиса, Белият заек, Червената Кралица, Гъсеницата, Херцогинята, Лудият шапкар и останалите обитатели на Света на Алиса. В нашия прочит обръщаме специално внимание на темата за объркването и изгубването на самоличността на малката Алиса, като това намира израз в умножаването на нейния персонаж. Това решение може да подтикне зрителите да размислят за личностните трансформации, през които преминаваме. Други водещи теми в спектакъла са любовта и взаимността, от които всички се нуждаем в живота.", споделя Анна Пампулова.
Музиката на Асен Аврамов, писана за театрален спектакъл, сега симфонично обогатена, успешно разкрива необятния и фантастичен свят на Алиса. Освен изразителна, е много чувствена и с приказно звучене.
Борис Далчев, като автор на сценографията и костюмите, допълва идеята за колоритност на картините, персонажите и действията на спектакъла. Той създава един магичен свят, предизвикващ детското въображение и фантазия.
Мултимедийната среда на Никола Налбантов присъства като една паралелна вселена, която подчертава силата на въздействието и посланията на спектакъла, обогатява усещането за чародействие на приказната история на Алиса.
От трупата на балет "Арабеск" споделят:
"Амбицията на Анна Пампулова далеч надхвърля идеята да създаде единствено забавен и атрактивен спектакъл. Нейният спектакъл носи естетиката, мъдростта и посланията за житейско любопитство и стремежите в търсене на доброто, приятелството, разбирателството и любовта, които остават незабравими следи в детското съзнание.
Хореографията ѝ подчертаваща индивидуалността на всеки персонаж, е много важна за танцовите интерпретации, особено когато става въпрос за толкова многопластови герои като тези в "Алиса в страната на чудесата".
Използването на различни стилове за всеки от тях не само прави спектакъла визуално по-богат, но и дава на зрителя по-добро разбиране за характера и емоционалното състояние на всеки герой."
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg