Продължава напрежението между САЩ и Турция във връзка със замразените визови услуги. Отношенията между двете страни се обтегнаха, след като на 4 октомври беше арестуван служител на американското консулство в Истанбул, обвинен в шпионаж, както и че е поддържал връзки с високопоставени членове на движението на проповедника Фетуллах Гюлен в турската армия и полиция. Организацията е обвинявана от турските власти, че стои зад опита за преврат от юли миналата година.
Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че отговорността за напрежението е на Съединените щати. По думите му, няма какво да се обсъжда с американската администрация, ако тя е взела решението, но ако то е на посланик Джон Бас, той трябва да бъде отзован. Ердоган допълни, че Анкара не смята заминаващия си посланик за легитимен представител на САЩ в Турция и попита как шпиони са проникнали в дипломатическата мисия, визирайки арестувания турски служител на американското консулство в Истанбул. Коментарът на турския лидер дойде от Белград, където е той е на официално посещение.
В същото време говорител на Пентагона заяви, че дипломатическата криза не се отразява на военните операции извън Турция, като военновъздушната база "Инджирлик" продължава да играе важна роля.
Интерес предизвика и изказването на Ердоган пред турско-сръбски бизнес форум, че в края на тази или най-късно в началото на другата година ще започне работата по проекта "Канал Истанбул" за свързване на Черно с Мраморно море.
Във връзка с отношенията със Сърбия турският президент посочи, че се ревизират 12 двустранни спогодби, включително и тази за свободна търговия, така че стокооборотът между двете страни да достигне от 870 млн. долара до 1 млрд. долара до края на годината.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg