Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката на Шопен е едно невероятно съчетание на красота, поезия, изящество, фантазия, хармонии, мелодии, драматизъм, полифонии

БНР Новини
Антонина Бонева
Снимка: antoninaboneva.eu

Известната пианистка Антонина Бонева отдавна се е утвърдила сред изявените ни съвременни музиканти. Тя произлиза от музикантска фамилия, дала ярки фигури в българската музикална култура. Завършва Националната  Музикална Академия „Проф. Панчо Владигеров” при доц. Катя Казанджиева и проф. Николай Евров, след което специализира в Кралската консерватория в Антверпен, Белгия при проф. Фредерик Геверс, дал висока оценка на нейния талант. На 13 октомври  в Операта във Варна тя изнесе концерт под диригентството на Ералдо Салмиери. Своето изпълнение на Концерт за пиано и оркестър № 2 от Фредерик Шопен тя посвети  на 100-годишнината от рождението на нейния  баща - изявения български виолончелист Бончо Бонев. На 19 октомври в зала „България“ заедно с американският диригент Филип Ман тя представи и пред софийската публика същия концерт, но вече със Софийската филхармония.  На въпроса това ли е произведението, което най-много обича и най – истински я олицетворява Анонина Бонева отговори: „Може би това е произведението, което най – много обичам. Аз дължа да го свиря на моята учителка доц. Катя Казанджиева, която ми каза „Ти трябва да свириш Шопен № 2“ и аз така по нейна заръка го взех“.  
За нейните интерпретации на Шопен тя получава изключителни рецензии:
Вестник „Ил Темпо“, Рим: „Антонина Бонева изпълни концерта с господство и свобода, внимателно изтъкваща най-важните моменти на произведението: богатството на мелодиите и темите на първа част, извезаните арабески около нощната тема на поетичното Ларгето, живата еспресивност на интензивното фразиране между солиращия инструмент и оркестъра”.
Освен концертиращ пианист Антонина Бонева преподава. „Аз не мога да се откажа от нито едно от двете, така че продължавам да ги съчетавам, както съм правила цял живот“. Сред учениците й са Нели Павлова, Георги Черкин, Надежда Йоцова, Антония Кирил Евгениева, Виктория Василенко. „Тази година имаме седем награди на конкурси за ученици от моя клас, така че съм много горда“.
За бъдещето подготвя свой рецитал.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Митко Щерев

Митко Щерев се прощава с публиката: Последен концерт и поглед назад

Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен ". По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през..

публикувано на 28.10.24 в 12:08

"Пловдив Джаз фест" 2024 – в десетката!

И по света, и у нас, думата "джаз" е все така "лесна за произнасяне и приятна за ухото", според Ърнест Хоупкинс, в чиято кратка статия, публикувана в "Сан Франциско Бюлетин" през 1913 година, е упомената за първи път. Думата – с цялото ѝ емоционално и смислово значение, удобно се е настанила и в календара на града под тепетата. А цветната програма,..

публикувано на 28.10.24 в 10:20
Виктор Теодосиев

Виктор Теодосиев: За мен валдхорната е начин да изразявам своите емоции

Виктор Теодосиев е сред най-изявените млади български инструменталисти. Той е трето поколение в семейство, посветило се на валдхорната. Възпитаник е на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, а в момента е студент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на именития проф. Владислав Григоров. Виктор..

публикувано на 27.10.24 в 10:35

"Весталката" на Спонтини с великолепен запис от Опера Бастий

" Операта на Спонтини, написана през 1807 година е спечелила известно утвърждение чрез одобрението на Вагнер, който оценява смесицата от митологизъм и трансцендентност на любовта. Творбата става още по-известна когато легендарното сопрано Мария Калас разкрива драматичния ѝ потенциал за публиката в Ла Скала през 1954 година." – четем в статия за от..

публикувано на 26.10.24 в 07:45
Плакат: „Аларма Пънк Джаз“

Масахико Сато с извънреден концерт в "Гьоте-Институт"

След невероятния концерт, който изнесе в зала "Сингълс" на НДК в сряда, маестро Масахико Сато , една от живите легенди на японския авангарден джаз, остава за още един (камерен) концерт в залата "Гьоте-институт – България" на ул. "Будапеща" 1 в петък вечер (25 октомври) . Вратите на залата отварят в 20.00 ч., а началото е точно в 20.30 ч. На..

публикувано на 24.10.24 в 20:47