Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Into the spirit world: Вход свободен!

БНР Новини
В студиото на "Аларма" от ляво надясно: Тодор Станчев, Цветан Цветанов, Атанаска Станчева, Ани Маринова и Димитър Василев
Снимка: Сдружение за културни инициативи

„В света на духовете“ е темата на Международния фестивал на етнографския филм 2017. Гости в студиото на предаването „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио бяха Атанаска Станчева, Тодор Станчев и Димитър Василев, етнолози и организатори на фестивала. Тази година при тях са пристигнали над 50 филма от 26 страни, а зрителите ще могат да видят селектираните 14 филма. Темите в тях са религия, духовност, шаманизъм, магически и лечителски практики. Те препращат към отвъдния незрим свят и запознават публиката с хората–медиатори, които общуват с него.
Всяка година организаторите представят различни школи във визуалната антропология. Тази година фокусът е върху балканската визуална антропология. В София за фестивала пристигат много гости от Балканите: от Сърбия Слободан Наумович, преподавател по визуална антропология в Белградския университет, от Македония д-р Владимир Боцев, който е куратор в Националния музей на Македония, от Хърватия гост е Давор Борич, заедно с част от екипа на филма „Куаранторе в Комижа“. Фестивалът има и много други гости – от Холандия, Канада, Германия, Финландия, които ще се включат в дискусиите след филмите и в академичните модули, които ще се проведат в „Огледалната зала“ на СУ „Свети Климент Охридски“ във фестивалните дни от 13.00 до 17.00 часа.
Фестивалът се открива на 14 ноември с българския филм „Човек на вярата“, който разказва за Алекс Орбито, смятан за най-големият лечител на XXI век. Фестивалът продължава до 18 ноември. Прожекциите от фестивала се провеждат в кино „Влайкова“ в столицата. В програмата има и много български заглавия, филми за удехейския народ, чието население днес е едва 1490 души, за етническото китайско малцинство чиянг, което живее в планината Лонгси, в югозападен Китай и неговите духовни водачи, за религията, чудовищата и синкретизма в Гана, за афро-бразилската религия кандомбле в Баия, Бразилия.
Последна в програмата е продукцията „Пътешествие към повелителя на ларвите“ на естонския аниматор Прийт Тендер, който разказва традиционна чукотска приказка, като стига до нейните носители, за да разбере дали хората в Чукотка си спомнят разказа, защото той е много нетипичен.
Повече информация за фестивала може да чуете в звуковия файл и да видите на самия фестивал - в кино „Влайкова“ и в СУ „Свети Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката. "Тайният оркестър"..

публикувано на 16.09.24 в 12:27

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54