Американският държавен секретар Рекс Тилърсън определя действията на военните в Мианмар спрямо мюсюлманското малцинство рохинга като етническо прочистване. Подобна категоризация увеличава натиска върху администрацията на президента Доналд Тръмп да обмисли възможни санкции срещу управлението на страната и тези, които са сочени за виновни за кризата.
Държавният департамент обмисляше подобна класификация след еднодневната визита на Тилърсън миналата седмица в Мианмар. Тогава той каза, че ситуацията там има характеристики на престъпления срещу човечеството, но избегна да я опише като етническо прочистване. Сега американският топ дипломат използва този термин, като добави, че САЩ ще продължат да работят с ООН за резолюция относно случващото се в страната.
Междувременно Прамила Патън, пратеникът на ООН по въпросите за сексуалното насилие по време на конфликти, вчера обвини властите в Мианмар за използването на сексуално насилие спрямо жени и момичета като средство за изтребването и премахването на мюсюлманите рохинги. Управлението в страната отрича обвиненията.
Кризата в Мианмар, започнала през август, доведе до масово изселване на малцинствената група в съседната Бангладеш. Смята се, че над 620 хиляди са напуснали Мианмар заради насилието там.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg