Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникални съкровища за ценители в НИМ

БНР Новини
Сребърното съкровище от с. Йонково, Разградско (първата половина на III век пр.Хр.)
Снимка: НИМ

Когато тази есен в Берген, Норвегия, замина  за гостуване  изложбата „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“,  специалистите от  Националния исторически музей (НИМ) решиха да  поднесат  приятна изненада като подредиха  в музейното пространство на зала 2  нови експонати. „Нови“ е условно казано. Останали дълго в сянката на емблематични блестящи находки, с които светът е свикнал да свързва България, сега в музейните витрини заеха места не по-малко ценни, удивителни артефакти, представители на торевтиката, на пластиката и др. Някои от артефактите  се показват за първи  път.
Подновената експозиция акцентира върху сребърни съкровища, парадно и бойно въоръжение на тракийските воини и предмети от проучени богати гробни комплекси у нас.
Съвсем ново за публиката е „Сребърното съкровище от с. Йонково“ (III век пр.Хр.). Изключително интересно е представянето на  редки, антични  предмети от стъкло. Сред тях е уникалната, запазена по чудо векове наред, цялостна фигурка на птичка (V-III век пр. Хр.). Тя е украсявала по всяка вероятност знатен аристократичен дом. Кой, иначе, в онези времена, би могъл да си позволи подобно интериорно бижу от толкова крехък материал! Това е единствената изцяло запазена фигурка на птичка у нас, достигнала до наши дни. Има и стъклен амфориск (малка изящна амфорка ), прешлени, мъниста (III-II век пр. Хр.).Фигура на птичка от стъкло V-III век пр. Хр.
Разказът за тракийското въоръжение е допълнен от непоказвана кнемида (наколенници) от IV век пр. Хр. от Хаджидимово, Гоцеделчевско и върхове на копия, ножове и др.
За първи път пред широката публика са представени и теракотите от Мулетарово (III-II век пр. Хр.). Фигури на богиня (Персефона), на Дионис и Ариадна, стилизирани фигури на бикове, чаша „мегарски тип“ представят част от културно-историческото наследство от една географска област (Югозападна България). В района на  археологическия обект Хераклея Синтика, по-познат на туристите като Рупите, експедиции под ръководството на доц. д-р Людмил Вагалински  разкриват изключително интересни  пластове материална  култура, безценно богатство за нашата и световна археология!
Да разгледаме тези уникални съкровища със съдействието на археолога и уредник в НИМ, Павлина Девлова.



А как публиката в Берген, Норвегия, посреща българската  археологическа изложба „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“?  Ще допринесе ли това гостуване на емблематичните наши съкровища до следващи международни контакти и прояви? Чуйте интервюто с доц. д-р Бони Петрунова, директор на НИМ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05