На площад Мюнстер, пред Залата на търговците няколко работници, покачени на стълби, довършват герба на Хабсбургите на предната фасада. Художникът Ханс Сикс фон Стефен оглежда балдахина на скулптурата на император Максимилиан I - статуите на Филип Кастилски, император Карл V и Фердинанд I вече са готови. Червената, богато украсена фасада на Залата на търговците изпъква отдалечe. Тя е сред най-представителните сгради на града...
Първата общинска търговска зала, построена през 14 век, действа като митница. Днешната сграда е запазена във вида си от 1520 г. Покривът й е облицован с т.нар. вятърни стъпала, над четирите арки има пет прозореца, а между тях са разположени 4-те статуи на императорите от Свещената римска империя. В двата края на постройката има кръгли кулички с прозорци и заострени върхове, украсени с цветни плочки. Под всеки от прозорците на куличките има медальони, изобразяващи териториалните владения на Хабсбургската династия. Портата отпред води към зала, свързана с вътрешен двор. Залата се отваря само в много специални случаи. Най-известна е Императорската зала на първия етаж, която може да побере 350 души. На стените й висят портретите на владетелите на Хабсбургския дом и техните съпруги, а прозорците са с витражи. Днес на втория етаж се събират членовете на Историческото дружество на Фрайбург.
Още за град Мюнстер и за красивата му катедрала, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg