Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Рафаил - за празниците, децата и за църквата като семейство

БНР Новини

В първото издание за 2018 година рубриката „Човекът“ представя йеромонах Рафаил, известен с някои свои екстравагантни идеи и доста популярен в медиите със своите категорични позиции по различни обществени въпроси.
Йеромонах Рафаил, по граждански паспорт Росен Стефанов, всъщност е приел кръщението чак на 21 години, завършил е Богословския факултет и накрая – малко преди 30-ата си година се е подстригал за монах…
И макар обществените изяви на отец Рафаил сами по себе си да са достатъчно интересни – все пак неговата основна житейска задача, която е превърнал в съдба е грижата за деца, останали без родители, без дом и без семейства…
Постоянният интерес на отец Рафаил към децата в риск датира от най-младите му години, когато няколко години е работил като социален работник в София, точно по времето, когато тези служби едва-едва започваха да функционират.
Човек би си представил ѝеромонаха като един благ свещеник, чиято основна задача е да успокоява и призовава за християнско търпение страдащите от своите собствени проблеми или чиновническо бездушие деца и възрастни… но това не е съвсем така. В повечето случаи отец Рафаил обикаля домовете за деца в риск, работи с неправителствени организации, досажда на съда, на прокуратурата и на местните власти, когато разбере за някакъв проблем. Съдбата го е срещнала с различни несправедливости по отношение на най-беззащитните – децата.
Лично се е погрижил някои изведени от институции деца да започнат посещения при логопед, при психотерапевт, при специализиран лекар. Той понякога е много доволен, че първите срещи между родители и деца – когато става дума за събирането им след по-дълга раздяла, стават в църквата там е малко по-лесно - близките, разделени по силата на някакви обстоятелства, да се намерят отново.
Отец Рафаил е голям противник на езическите курбани, поклони и салтанати и го е казвал неведнъж. Това е спорна теза, според някои. Но пък е безспорно, че отецът е лауреат на специалния приз „Гражданска доблест“ за 2015 година за „смела гражданска позиция“, даван от неправителствени организации.
А какво смята да прави той през новата 2018 година? Ще създаде нещо ново, заедно със свои приятели, нещо, което ще прилича на неправителствена организация, но не съвсем, и ще се грижи за най-беззащитните – деца, социално слаби и възрастни хора…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10